Test Negatywnego Rodzicielstwa

Czy nosisz w sobie ból spowodowany tym, jak traktowali cię twoi rodzice? Czy to, że twoja mama nie przytulała cię wystarczająco, gdy byłeś dzieckiem, wydaje się mało istotne? Czy to naprawdę taka wielka sprawa, że twój tata nie był przy tobie tak często, jak chciałeś? No właśnie - oczywiście, że tak! Rodzicielskie zaniedbania emocjonalne i nadużycia mogą mieć niszczący wpływ na to, jak tworzymy nasze własne rodziny.

Ten quiz ma na celu pomóc Ci dowiedzieć się, czy Twój styl rodzicielski jest negatywny. Odpowiedz na każde pytanie i sprawdź, czy uzyskałeś wysoki wynik.

Czym jest Test Negatywnego Rodzicielstwa?

Test Negatywnego Rodzicielstwa jest narzędziem służącym do oceny tego, jak traktowali Cię Twoi rodzice. Jest to prosty test, który zadaje pytania o to, jak Twoi rodzice zachowywali się wobec Ciebie, a następnie przypisuje wynik na podstawie odpowiedzi. Test ma na celu pomóc Ci zrozumieć, jak Twoi rodzice wpłynęli na Twoje życie i jak wpływają na nie teraz.

Czy mogę użyć Testu Negatywnego Rodzicielstwa w celu sprawdzenia jakichkolwiek rodziców?

Test Negatywnego Rodzicielstwa (NPT) to narzędzie, które mierzy, jak bardzo rodzice dziecka mają tendencję do używania negatywizmu i krytyki w interakcjach. Może być stosowany do oceny każdego rodzica, ale jest szczególnie przydatny w sytuacjach, gdy istnieją obawy dotyczące praktyk rodzicielskich lub jakości relacji rodzic-dziecko.

NPT można przeprowadzić na jeden z dwóch sposobów: zadając pytania dotyczące własnego stylu rodzicielskiego lub zlecając komuś innemu obserwację interakcji z dzieckiem (np. wychowawcy)

Szczegółowe wyjaśnienie każdej negatywnej cechy osobowości rodzicielskiej

Deprywacja

Deprywacja to styl wychowawczy, który polega na ograniczaniu doświadczeń i wolności dzieci. Styl ten może być bardzo szkodliwy dla dziecka, ponieważ nie pozwala mu na pozytywne doświadczanie otaczającego je świata. Odbiera mu również poczucie osobistej sprawczości, sprawiając, że czuje się bezradne i niezdolne do podejmowania decyzji za siebie lub samodzielnego działania.

Ten typ rodzicielstwa jest często widoczny w rodzinach z autorytarnymi rodzicami, którzy wierzą, że robią co jest najlepsze dla ich dzieci przez ograniczanie ich wolności. Te typy rodziców mają tendencję do bycia bardzo kontrolującymi i nie dają swoim dzieciom żadnego miejsca dla autonomii lub samostanowienia.

W takich przypadkach dzieci mogą być pozbawione możliwości zabawy, kreatywności, eksploracji i edukacji, ponieważ są zmuszone do pozostania w domu zamiast wychodzić na zewnątrz, aby bawić się lub uczęszczać do szkoły z innymi dziećmi w ich wieku. Mogą być również pozbawione dostępu do technologii, takich jak komputery czy smartfony, które pozwoliłyby im na lepszy dostęp do informacji o takich rzeczach jak nauka czy historia niż te, które mogłyby uzyskać z samych książek (czy nawet programów telewizyjnych).

Deprywacja może również wynikać z braku dostępu do czegoś, co sprawiłoby, że czulibyśmy się dobrze lub spełniło nasze potrzeby czy pragnienia. Na przykład, jeśli ktoś był pozbawiony miłości i uwagi od dzieciństwa, może zmagać się z nawiązaniem kontaktu z innymi ludźmi w dorosłym życiu, ponieważ nigdy nie nauczył się, jak otrzymywać miłość i uwagę od innych.

Nadopiekuńczość

Nadopiekuńczość odnosi się do tendencji osoby do bycia nadopiekuńczą wobec innych. Nadopiekuńczość jest uważana za negatywną cechę osobowości, ponieważ może uniemożliwić tym, których się nadopiekuńczo chroni, uczenie się umiejętności potrzebnych do odniesienia sukcesu w życiu i podejmowania własnych decyzji.

Nadopiekuńczość odnosi się do tendencji do nadmiernej troski o dobro innych. Jest to powszechny styl wychowawczy i może być widoczny zarówno u rodziców, jak i u dzieci. Jednak najczęściej kojarzony jest z matkami, które często pełnią rolę opiekunów dla swoich dzieci.

Nadopiekuńczość występuje wtedy, gdy rodzic lub opiekun czuje, że musi wziąć na siebie całą odpowiedzialność za bezpieczeństwo i dobre samopoczucie innej osoby. Mogą postrzegać siebie jako odpowiedzialnych za szczęście i sukces swoich dzieci, nawet w dorosłym życiu. Może to prowadzić do podejmowania przez nich decyzji za dziecko, których nie powinni podejmować sami, ponieważ może to spowodować jego krzywdę lub przysporzyć mu problemów w późniejszym życiu.

Na przykład, jeśli twój rodzic zawsze mówi ci, jakie ubrania nosić, bo myśli, że wie, co wygląda lepiej na tobie niż ty sam, to prawdopodobnie jest nadopiekuńczy (i może niezainteresowany twoimi preferencjami).

Ogólnie rzecz biorąc, nadopiekuńczość powoduje, że dzieci nie tylko nie radzą sobie ze stresem w późniejszym okresie życia, ale także utrudnia im naukę samodzielnego rozwiązywania problemów, ponieważ nigdy nie miały takiej szansy.

Karanie

Karanie jest negatywnym stylem wychowawczym. Polega na stosowaniu negatywnych konsekwencji, takich jak wyłączanie z towarzystwa, aby nauczyć dzieci, że pewne zachowania są niedopuszczalne. Ten styl wychowania jest często używany, gdy rodzice są sfrustrowani i czują, że nie mają innych opcji.

Karanie może być pomocne, jeśli jest stosowane oszczędnie i w małych dawkach. Jednak może być również szkodliwe dla dzieci, jeśli czują, że są stale karane za drobne wykroczenia lub błędy. Może to powodować, że dzieci czują się zestresowane i niespokojne, co może prowadzić do większych problemów behawioralnych w przyszłości.

Kiedy ludzie są karani przez swoich rodziców, mogą czuć się źli lub zdenerwowani, ponieważ czują, że zostali potraktowani niesprawiedliwie. Mogą mieć wrażenie, że rodzicowi już na nich nie zależy lub że rodzic im nie ufa! To może sprawić, że dzieci poczują się smutne lub samotne! Karanie może również zaszkodzić samoocenie dzieci, ponieważ sprawia, że myślą, iż są złymi ludźmi lub że jest z nimi coś nie tak, jeśli są nieustannie karane.

Nadmierna kontrola

Nadmierna kontrola to termin, który opisuje styl rodzicielski, w którym rodzic ciągle próbuje kontrolować zachowanie dziecka. To coś więcej niż tylko wyznaczanie granic, to trzymanie dzieci na straży przez cały czas i upewnianie się, że nie robią nic złego.

Rodzice, którzy stosują ten styl wychowania, mają tendencję do odczuwania, że muszą być zaangażowani w każdy aspekt życia swoich dzieci - od tego, co robią po szkole, do tego, jak spędzają weekendy, a nawet w co się ubierają. Często chcą wiedzieć, dokąd idą ich dzieci, dlaczego tam idą i z kim są.

Mają tendencję do osądzania działań innych, zwłaszcza gdy te działania nie spełniają ich standardów tego, jak powinno się postępować. Są również skłonni przyjąć odpowiedzialność za pojawiające się problemy, zamiast obwiniać innych lub czekać, aż ktoś inny je naprawi (nawet jeśli mogą na to narzekać).

Nadmierna kontrola może na początku wydawać się dobrym pomysłem, ponieważ pomaga zapewnić dzieciom bezpieczeństwo i daje im poczucie pewności, ale w rzeczywistości może mieć negatywny wpływ na rozwój dzieci i ich poczucie własnej wartości. Ciągła kontrola może sprawić, że dzieci poczują się tak, jakby nigdy nie mogły popełnić błędu lub eksperymentować z nowymi pomysłami bez otrzymania nagany od rodziców.

Odrzucenie

Jest to akt polegający na odrzuceniu, odmowie przyjęcia lub uznania czegoś. Odrzucenie jest często doświadczane jako wynik braku wyboru lub akceptacji ze strony innych. Uczucie odrzucenia może być bolesne i prowadzić do poczucia wstydu i niskiej samooceny. Kiedy czyjaś wartość własna opiera się na tym, jak bardzo jest akceptowana przez innych, odrzucenie może być niszczące.

Odrzucenie jest naturalną częścią życia; każdy doświadcza go w pewnym momencie swojego życia. Ale jeśli zostałeś odrzucony wielokrotnie lub jeśli doświadczyłeś serii odrzuceń w swoim życiu, to może to mieć wpływ na twoją samoocenę i poczucie wartości.

Jeśli zostałeś odrzucony przez przyjaciół, członków rodziny lub romantycznych partnerów, być może nadszedł czas, aby zrobić krok wstecz od tych relacji, abyś mógł wyleczyć się z bólu, który spowodowało odrzucenie. Często ludzie, którzy doświadczają tego typu odrzucenia, trzymają się nadziei, że pewnego dnia wszystko się zmieni i że pewnego dnia znów wrócą do ukochanej osoby.

Nadmierna pobłażliwość

Nadmierna pobłażliwość to styl rodzicielski, który polega na dawaniu dzieciom wszystkiego, co chcą, a także zapewnieniu im zbyt dużej ochrony. Jest to rodzaj permisywnego rodzicielstwa i może być szkodliwy dla dzieci, ponieważ uczy je, że nie muszą ciężko pracować ani robić nic dla siebie.

Nadmiernie pobłażliwi rodzice nie są wystarczająco surowi, by zapewnić strukturę i granice, ale nie są też ustępliwi - są po prostu bardzo pobłażliwi. Jeśli chodzi o style rodzicielskie, ten jest na skrajnym końcu spektrum.

W wielu przypadkach nadmiernie pobłażliwi rodzice są również niedbali. Mogą nie być w pobliżu tak często, jak potrzebują tego ich dzieci, lub mogą nie wiedzieć, jak ustalić granice dla swoich dzieci, kiedy spędzają czas razem.

Nadmiernie pobłażliwi rodzice są często winni zbytniego rozpieszczania swoich dzieci i ulegania ich żądaniom bez zastanowienia się nad konsekwencjami takiego postępowania. To może prowadzić dzieci w kierunku narcyzmu, gdzie czują się uprawnione i lepsze od innych ludzi, ponieważ były rozpieszczane przez rodziców przez całe życie.

Osobowość Testy zdrowia psychicznegoNegatywna osobowośćRodzicielstwoOsobowość
Twój całkowity wynik Testu Negatywnego Rodzicielstwa to [%TOTAL%]. Wyniki dla poszczególnych kategorii są następujące:

Jeśli chcesz zobaczyć wyniki testu innych osób, śledź naszą stronę na facebooku: arealme Polski

Jeszcze raz