Test przemocy psychicznej (gaslighting)

Czy ktoś się nade mną znęca?

Gaslighting to psychologicznie kontrolująca technika, która zmienia czyjeś postrzeganie rzeczywistości. Kiedy ktoś stosuje na Tobie przemoc psychiczną, będziesz się na przykład zastanawiać nad Twoimi wspomnieniami z ostatnich wydarzeń. Możesz być zachęcany/a do myślenia, że faktycznie jesteś za coś winny/a lub że jesteś po prostu zbyt wrażliwy/a.

Czy kiedykolwiek miałeś/aś opisane powyżej doświadczenie? Czy kiedykolwiek czułeś/aś się mały/a i niewarty/a w obecności kogoś? A może masz wątpliwości, czy Ty nie stosujesz przemocy psychicznej na kimś? To wykonaj ten test składający się z 20 pytań, aby ocenić intymną sytuację w swoim związku.

Przypominamy: Rozwiązując ten test myśl o konkretnej osobie i odpowiedz na pytania nawiązując do tej sytuacji. Jeśli masz do analizy więcej niż jedną osobę to będziesz musiał/a rozwiązać ten test jeszcze raz, by uzyskać nowe rozwiązanie.

Instrukcje Testu na Gaslighting

Jeśli jeszcze nie ukończyłeś testu, po wykonaniu testu przeczytaj poniższe instrukcje:

Miejsce, w którym znajduje się Twój wynik, wyjaśnia Twoją obecną sytuację. Szczegóły poniżej:

Prawy górny róg: Doświadczasz obecnie przemocy. Prawdopodobnie właśnie zacząłeś interesować się gaslightingiem. Zacząłeś/aś czuć, że nie jesteś już osobą, którą kiedyś byłeś/aś. Jesteś bardziej niespokojny/a i mniej pewny/a siebie niż kiedyś. Ale na szczęście jesteś w stanie się chronić. Gdy dowiesz się więcej o gaslightingu, wymyślisz sposób, by przechytrzyć i na chwilę uciec od dylematu.
Lewy górny róg: Jesteś najsilniejszym typem spośród wszystkich. Jesteś w zdrowym związku. Tymczasem, jeśli zdarzy Ci się spotkać kogoś, kto próbuje na Tobie gaslightingu, znajdziesz sposób, aby się chronić. Zapoznanie się z poniższymi informacjami pomoże Ci lepiej rozpoznać ich wzorce zachowań.
Lewy dolny róg: Nie doświadczasz gaslightingu. Gratulacje! Jednak od czasu do czasu nie potrafisz się bronić. Jesteś miękki i empatyczny w sercu. Ułatwia to zachowywanie się jak zbawca w intymnym związku. Szczególnie pociągają Cię osoby o osobowościach narcystycznych i pogranicznych. Jesteś podatny na gaslighting i nie jesteś w stanie uciec.
Dolny prawy róg: Na tym etapie doświadczasz gaslightingu i może to już trwać przez jakiś czas. Często kwestionujesz swoje osądy, ale nie wiesz dlaczego. Wydaje się, że nie możesz uchronić się przed zranieniem i uciec z sytuacji.

Najczęściej zadawane pytania

Co to gaslighting?

Gaslighting to forma emocjonalnego nadużycia, która sprawia, że kwestionujesz swoje przekonania i postrzeganie rzeczywistości. Z biegiem czasu ten rodzaj manipulacji może osłabić Twoją samoocenę i pewność siebie, pozostawiając Cię zależnym od osoby, która stosuje na Tobie przemoc.

Czy gaslighting jest zazwyczaj nieumyślne?

Odpowiedź: Tak. Czasami gaslighting jest niezamierzone. Może odzwierciedlać pragnienie ludzi, by odrzucić odpowiedzialność za błąd lub po prostu próbować ukryć coś nieprzyjemnego, co robi dana osoba, takie jak romans, narkotyk itp.

Po co ludzie stosują gaslight?

Odpowiedź: Jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie się znęcają nad innymi psychicznie, jest zdobycie władzy nad nimi. Ta potrzeba dominacji może wynikać z narcyzmu, osobowości aspołecznej lub innych problemów. Jak większość przypadków nadużyć, gaslighting dotyczy kontroli.

Jak niebezpieczne jest gaslighting dla zdrowia psychicznego?

Odpowiedź: Ludzie, którzy doświadczają gaslightingu, są narażeni na wysokie ryzyko lęku, depresji i myśli samobójczych.

Czy można doświadczać gaslightingu przez internet?

Odpowiedź: Jest to bardzo prawdopodobne. Gaslighting dotyczy relacji, więc może istnieć w dowolnej formie interakcji społecznej. Internetowy gaslighting może być tak samo szkodliwy jak w prawdziwym związku.

Jaki rodzaj ludzi jest bardziej narażony na gaslighting?

Odpowiedź: Każdy, kto napotka narcyza. Nikt nie jest odporny, nawet po tym, jak doświadczyłeś tego w przeszłości lub przeprowadziłeś na ten temat badania. Każdy może być ofiarą, mimo tego że gdy nikt nie zasługuje na takie traktowanie.

Jak uwolnić się od takiej osoby?

Odpowiedź: Jeśli doświadczasz gaslightingu w związku, możesz podjąć pewne kroki, aby się chronić. Rzeczy, które możesz zrobić, obejmują:

  1. Weź głęboki oddech i odejdź od konfliktu z maksymalnym spokojem.
  2. Prowadź dziennik, zapisuj konwersacje tekstowe lub e-maile, aby móc je później przeglądać i przypominać sobie, że nie powinieneś wątpić ani siebie kwestionować.
  3. Wyznaczać granice. Wyjaśnij, że nie pozwolisz drugiej osobie na trywializowanie lub zaprzeczanie temu, co masz do powiedzenia.
  4. Porozmawiaj z przyjacielem lub członkiem rodziny o tym, przez co przechodzisz. Posiadanie perspektywy innej osoby może pomóc Ci zauważyć czystszy obraz sytuacji.

Jeśli żadne z powyższych nie pomogło, natychmiast zostaw osobę i toksyczny związek za sobą. Szukaj pomocy u profesjonalnych terapeutów.

Jak zapobiec doświadczenia gaslightingu?

Odpowiedź: Technicznie rzecz biorąc, nie możesz tego uniknąć (ponownie w przyszłości), ale możesz zmienić sposób, w jaki na to reagujesz. Po nauczeniu się wszystkiego powyżej możesz w zasadzie zauważyć gaslighting. Więc kiedy to rozpoznasz, lepiej odejdź od tej osoby zarówno psychicznie, jak i fizycznie. NIE PRÓBUJ ICH ZMIENIAĆ ANI RATOWAĆ. W rzeczywistości nie można powstrzymać kogoś przed gaslightingiem. Ludzie, którzy tacy są, prawdopodobnie nigdy nie wezmą odpowiedzialności za swoje działania i nie przyznają się do swoich problemów.

LifestyleGaslightingZdrowieMiłośćTesty zdrowia psychicznegoOsobowośćZwiązki
Twój wynik testu przemocy psychicznej to:

Jeśli chcesz zobaczyć wyniki testu innych osób, śledź naszą stronę na facebooku: arealme Polski

Jeszcze raz