Enneagram Kişilik Testi

Enneagram, insan kişiliğini birbirine bağlı bir dizi kişilik tipi olarak tanımlayan bir kişilik psikolojisi sistemidir. Son zamanlarda maneviyat ve iş disiplinlerinde popüler hale gelmiştir.. Fortune 500 şirketleri tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu test, kişisel gelişim, kariyer gelişimi, evlilik ve sosyal ilişkiler yoluyla kendinizi keşfetmeni sağlayacaktır. Baskın özelliklerini geliştirerek ve bazı yeni potansiyeller keşfederek kendi değerini oluşturabilirsin.

Kişilik ve Benlik TestleriEnneagramİnsan MetrikleriKişilikPsikolojik Test
123456789

Type1 - Mükemmeliyetçi

Kişilik “Mükemmeliyetçiliğin Savunucusu”

Güçlü Yönler: Her zaman ilkelerine bağlı kalır ve mükemmellik için çabalarsın. Bu nitelikler kalabalığın içinde öne çıkmana yardımcı olur. Kendin üzerinde nasıl düşüneceğini ve kendini motive etmeyi biliyorsun. Bu nedenle her zaman lidersin.

Zayıflık: İçgüdülerini ve duygusal ihtiyaçlarını çok fazla bastırıyorsun. Kalbin, mantıksız bulduğun her şeyle sürekli savaşıyor. Böyle gergin ve sinirli bir durumda olmak seni mükemmellik standardından daha da uzaklaştıracaktır.

Köken “Mükemmel olmamı istiyorlar”

Ailen çok katı olabilir. Onaylarını almak ya da cezalarından kaçınmak için kendinize sert davranmış olabilirsin. Beklentilerini karşılayamayarak onları hayal kırıklığına uğrattığında kendini suçlamış ve sinirleniyor olabilirsin

Romantik İlişki

Yaklaşım - "Sevgi sınanmaktır.”

Romantik ilişkiler söz konusu olduğunda, en yüksek standartları koruyorsun, öz disipline değer veriyorsun, kendini ve eşini mükemmel bir çift haline getirmek için elinden geleni yapıyorsun.

Bekarsan ve bir ilişki içinde olmayı reddediyorsan, bunun nedeni, insanların senin eksikliklerini kabul etmeyecek olması ya da başkalarının eksikliklerini kabul etmek istemediğin için de olabilir.

Eğer bir ilişkin varsa, hala aşırı mantıklı olabilir ve tüm sorumlulukları eşit şekilde ikiye bölmeye çalışabilirsin ancak unutma ki böyle durumlar sevgilinle aranda bariyer oluşmasına sebep olabilir. Dahası sevgilini sık sık yaptıklarından ötürü eleştirmek aranızda tansiyonun yükselmesine sebep olabilir. Yanlışları görmezden gelmeye çalışmak da duygularını bastırmana yol açabilir. Bu da sevgilinin sana olan ilgisinin kaybolmasına yol açabilir..

Tavsiye

Düşünceli, cesaretlendiren ve yaptıklarını takdir eden bir kişiye ihtyacın var. Bu şekilde daha özgüvenli olabilir ve bir ilişki için gerekli olan sabrı içinde bulabilirsin. Ancak, başkasını hayatına kabul etmek için önce kendini kabul etmeyi öğrenmen gerekmekte. Sana tavsiyemiz, gereksiz şeyler için söylenmeyi bırakıp sevgilinle kaliteli zaman geçirebileceğin bir şeyler bulmaya çalışmak olur.

İşyeri

Yaklaşım- “Kurallara birebir uymak”

İşlerini en iyi şekilde yapabilmek için kendine koyduğun özel kurallar var. Bu yüzden takım çalışmalarında da diğer takım üyelerinin senin standartlarında çalışmalarını istiyorsun fakat bu şekilde insanlar senin iletişim kurmaya meyilli olmadığını ve genel olarak zor bir insan olduğunu düşünebilir. Dahası detaylara çok odaklanmak projeyi bitirmeni zorlaştırabilir. Hata yapmaktan korkmak ise karar almanı zorlaştırır ve fırsatları kaçırmana sebep olabilir.

Tavsiye

Çalışma programını planlarken, düşünmek için biraz boşluk bırakmalısın. Meslektaşlarının ve patronunun görüşlerini dinlemeye çalışmalısın. Aynı fikirde olmasan da, tartışmak için acele etmemelisin. Sadece ayrıntılara odaklanmamalı, aynı zamanda resmin tamamını görmeye çalışmalısın. Dahası bir ekipte çalışırken başkalarına kendi standartlarını empoze etmemelisin.

İlgili MBTI Türleri

Take the MBTI test now

INTJ, ISTJ, ENTJ, ISFJ, ISTP

Ayrıntılara çok dikkat eden ve nesnel gerçekleri vurgulayan birisin. Bu nedenle finans ve teknoloji sektörlerinde kilit bir rol oynayabilirsin, bunlara bazı örnekler: finansal analist, yazılım mühendisi ve ürün geliştirme ile ilgili pozisyonlar. Üstelik sorumlu, sağlam ve güvenilir biri olarak finans, muhasebe, tıp ve eğitim alanlarında da başarılı olabilirsin.

Sosyal Etkileşim

Yaklaşım- “Sert eleştirmen”

Mantıksız konuşan ve hareket eden dikkatsiz insanlardan hoşlanmıyorsun. Seni iyi tanımayanlar senin çok katı ve ulaşılmaz olduğunu düşünse de seni gerçekten tanıyanlar senin nasıl güvenilir olduğunu biliyor. Sosyal etkileşimlerinde sıklıkla şikayet ediyor ve hatta başkalarını değiştirmeye çalışıyorsun. Eleştiriler kendini dengelemek için kullandığın bir yol olsa da çevrendekilerin kötü hissetmesine sebep olabilir.

Tavsiye

Dünyanın "siyah ve beyaz" olmadığını anlamalısın. Bir ilişkide en önemli şey doğru ve yanlış değil, birbirine güvenmektir. Olayları başkalarının bakış açısından görmeye çalışmanı ve diğer insanların duyguları hakkında daha fazla düşünmeni öneririz. Örneğin, birini herkesin önünde utandırmamaya, hatırlatmaya veya özel olarak tavsiye vermemeye çalışmalısın. Bu şekilde insanlar dediklerini ciddiye alabilirler.

Ünlü Bir Tip 1'den Tavsiyeler

Mutluluk, düşündüğünüz, söylediğiniz ve yaptığınız şeylerin uyum içinde olmasıdır. - Mahatma Gandi

Diğer Kişilikler Hakkında Tip 1'in Düşünceleri

 • Tip 2: İhtiyaçlarımı hemen anlasalar da herkesi memnun etmeye çalışmaları hoşuma gitmiyor.
 • Tip 3: Onlar da benim gibi hırslıdırlar ama olaylara kolayca kapılırlar.
 • Tip 4: Sanatsal yeteneklerine hayranım; ancak, çok karamsar ve bencildirler.
 • Tip 5: Düşünme konusunda çok yetenekliler ve bilgilidir; ancak, infaz ve işbirliklerinde çok iyi değiller.
 • Tip 6: Güçlü bir ekip çalışması duygusuna sahiptirler, ancak özgüvenleri düşüktür ve eleştirilmekten korkarlar..
 • Tip 7: Uyumludurlar, sorunları nasıl çözeceklerini bilirler, ancak sabırları yoktur ve yarı yolda pes ederler.
 • Tip 8: İlham verseler de başkalarını dinlemezler ve asidirler.
 • Tip 9: Geniş fikirlidirler, ancak zorluklardan kaçınırlar bu yüzden sorunlarıyla yüzleşme cesaretinden yoksundurlar.

Kişilik Süblimasyonu

 • En kötü durum: Aşırı derecede kendini beğenmiş ve mantıksız bir şekilde mükemmel olmaya çalışıyorsun.
 • Ortalama durum: Kendini sürekli olarak yeniden eğitiyorsun ve her şeyin mükemmel olmadığı için depresyona giriyorsun.
 • İdeal durum: ilkelerini koruyorsunuz, sorumluluk alıyorsun ve işinde harika stratejiler uyguluyorsun.

Dağılma yönü - Tip 4

“Duyguların tarafından yönetilme hali”

Hayatın tüm baskılarından kaçmaya çalıştığında ilkelerinden vazgeçiyorsun, bu da kendini tepeden bakmana neden olduğundan negatif ve karamsar hala bürünüyorsun. Bu da seni savunmasız bırakıyor.

Entegrasyon Yönü - Tip 7

“Kusurlarını kabul etme hali”

Zihnini gevşetmeyi öğrendikten sonra, ilkelerini daha esnek bir şekilde takip edebilirsin. Ayrıca duygusal ihtiyaçlarını ifade etmeye ve hayattaki eğlencenin tadını çıkarmaya istekli olabilirsin.

Tip 2 - Yardımcı

Kişilik “Sevgi Veren”

Güçlü Yönler: Tutkulu, sevgi dolusun, insanların ruh hallerine ve ihtiyaçlarına duyarlısın, herkesin favorilerini ve alışkanlıklarını hatırlıyorsun ve her zaman başkalarına yardım etmeye hazırsın. Bu nedenle çok popüler bir insansın.

Zayıf Yönler: Her zaman diğer insanların ihtiyaçlarına öncelik veriyorsun, ancak unutulmaktan veya reddedilmekten de korkuyorsun. Verdikten sonra başkalarından bir yanıt ya da onay alamadığında çok hüsrana uğruyor, depresyona giriyor ve kendi varlığının değerini göremeyecek hale geliyorsun.

Muhtemel Köken “Ebeveynlerimin benim işbirliğime ihtiyacı var”

Erken çocukluktan itibaren insanların ruh hallerini gözlemlemede iyiydin. Bu yüzden sevimli olmak, itaatkar olmak ya da küçük bir yardımcı olmak gibi aile üyelerinin duygusal ihtiyaçlarına göre hareket ettin. Belki anne babanın evde yardıma ihtiyacı olduğunu hissettin ve bu yüzden onlara yardım etmeye başladın. Ayrıca anne ve baban zamanında sana pek ilgi göstermemiş ve onların ilgisini ve sevgisini çekmek istemiş de olabilirsin.

Romantik İlişkiler

Yaklaşım - “Sevgiyi kazanmaya uğraşma”

Senin için önemli olan insanlar için her şeyi feda edebilirsin. Başkalarından sevgi kazanmak için önce vermek gerektiğine inanıyorsun. Her zaman "ihtiyaç duyulan" konumunda olmak istiyorsun.."

Bekarsan, verdiğin ya da çabanın karşılığını almayacağından korkuyor, bu nedenle bir ilişkide ilerlemekten çekiniyorsun. İlişkinin belirsiz olduğu dönemlerde, diğer kişi aşırı vermeni duygusal şantaj olarak görebilir ve sizi terk edebilir.

Bir ilişkideysen, terk edilmekten korktuğun için davranışını sevgilini memnun etmek için değiştirmeye meyillisin. Sevgilin sinyalleri anlamakta yavaşsa, bu ana kendini kullanılmış giibi hissettirebilir. Ayrıca, sevgilinin çok yer edindiğin için bu durum ona kendini kötü hissettirebilir.

Tavsiye

Yaptıklarını anlayan ve takdir eden bir partner seni güvende hissettirecektir. Bu tür bir teşvikle, yavaş yavaş kendi ihtiyaçlarını ifade etmeyi öğrenebilirsin. Partnerin sana güçlü bir yanıt vermiyorsa veya bunu sık sık göstermiyorsa, şikayet etmene veya cesaretinin kırılmasına gerek yok. Başkalarına sevgi gösterirken kendini de sevmeniz gerekir; verirken, almayı da öğrenin.

İşyeri

Yaklaşım - “Cana yakın olmakla insanlara kendini sevdirebilirsin”

Bir takımda, kendini göstermek yerine, başkalarına başarılı olmaları için yardım etme eğilimindesin, bu da sana daha büyük bir başarı duygusu verir. Lider olursan, astlarınız için sıcak bir çalışma ortamı yaratabilirsin. Dikkate alınması gereken bir şey de, mahremiyetlerini çok merak ederek başkalarını gücendirebilirsin..

Tavsiye

İş yerinde, duyguların veya ilişkilerin seni yönlendirmesine izin vermemelisin. Çok kişisel hale gelirse, seni işine odaklanmaktan alıkoyacaktır. Konuşmayacağın konuların farkında olmalısın yoksa konuşkan biri olarak, istemeden insanların mahremiyeti hakkında çok fazla bilgi paylaşabilir ve başını belaya sokabilirsin. Kendini doğru tanımalı, önemini abartmamalı veya kendini küçümsememelisin.

İlgili MBTI Türleri

Take the MBTI test now

ESFJ, ENFJ, ESFP, ENFP

İnsanlarla iletişim gereken işlerde iyi olabilirsin. Örneğin, İnsan kaynakları, satış ve danışmanlık hizmetleri parlayabileceğin işlerden bazıları olabilir. Hızlısın, yeni fikirler üretmeyi ve yeni şeyler keşfetmeyi seviyorsun. Bu nedenle, internet veya sanatla ilgili alanlarda da başarılı olabilirsin. Örneğin: interaktif tasarımcı, oyuncu ve sanatçı.

Sosyal Etkileşim

Yaklaşım- “Herkesi memnun etmeli”

Herkesin sevdiği veya nefret ettiği şeyler vardır. Sen bunları başkaları daha sormadan fark edebilir ve onlar daha yardımını sormadan halledebilirsin ancak bu sana zarar verebilir ve insanların senin ikiyüzlü olduğunu düşünmene sebep olabilir.

Tavsiye

Eğer başkaları tarafından yerin doldurulabilir olduğunu düşünüyorsan, gerçek benliğini bulma zamanı gelmiştir. Karakterler arasında dolaşmak yerine kendin olmak her zaman daha iyidir. Böylece özgüvenini artırabilir ve başkalarını memnun etmek zorunda kalmadan iyi ilişkiler kurabilirsin.

Ünlü Bir Tip 2'den Tavsiyeler

Sadece kalbinin sana ne söylediğini yap. - Prenses Diana

Diğer Kişilikler Hakkında Tip 2'in Düşünceleri

 • Tip 1: Kurallara uyarlar, dürüst ve güvenilirdirler. Ancak, başkalarına sempati duymadan çok sert davranırlar.
 • Tip 3: Olağanüstü ve çalışkandırlar, ancak başarısızlıkları kabul etmede ve eleştiri almada kötüdürler.
 • Tip 4: Çok dikkatlidirler ve diğer insanların acısını anlarlar. Ancak, kibirli ve asosyaldirler.
 • Tip 5: Tutumları sağlamdır ve bilgilidirler, ancak soğukturlar ve geçinilmesi zordur.
 • Tip 6: Çok iyi dinleyiciler ama çok şüpheci olduklarından ötürü karşısındakileri dürekli sorgularlar.
 • Tip 7: Ciddi ve olumlu olsalar da düşünceleri tutarsızdır. Bu yüzden onların hızına asla yetişemem.
 • Tip 8: Güçlü bir adalet duygusuna sahiptirler ve garipleri korurlar, ancak kontrolü ele geçirme konusunda çok takıntılılardır.
 • Tip 9: Naziktirler ve fedakarlık yapmaya isteklidirler, ancak kararsızdırlar. Bu nedenle, genellikle önemli kararlar alamazlar..

Kişilik Süblimasyonu

 • En kötü durum: Karanlık tarafınızı yüzeysel bir nezaketle örtersin.
 • Ortalama durum: Aşırı sahiplenici olabilirsin ve daha fazla sevgi ve ilgi görme umuduyla diğer insanları memnun etmeye çalışırsın.
 • İdeal durum: Sevgi dolu, yardımsever, pozitif ve heveslisin.

Dağılma yönü - Tip 8

“Kontrol edilemeyen kontrol etme arzusu”

Her zaman başkaları tarafından ihtiyaç duyulmak istediğinde, aslında onları kontrol etmek istersin. "İyiliğini" reddedenler bu yüzden seni gücendirir.

Entegrasyon Yönü - Tip 4

“Karamsar benlikle yüzleşmek”

Kendin üzerinde düşünmeyi ve kendi olumsuz duygularını kabul etmeyi öğrendikçe, sevgiyi olumlu bir şekilde ifade edebileceksin. Ayrıca, herkesi memnun etmemeye çalışmalı ve bunun yerine doğru kararları vermeye odaklanmalısın.

Tip 3 - Başarılı Olan

Kişilik“Başarıbilim Sözcüsü”

Güçlü Yönler: İnsanlar sana hayatın kazananı diyor. Çoğu insandan daha kararlısın. Bir kez bir hedef belirlediğinde, onu kazanmak için çok çalışırsın.

Zayıflık: Her zaman kendin hakkında iyimser ve başarılı bir kamu imajı yaratmakla, kişiliğinin olumsuz yanını inkar etmekle ve başarısızlıklarınızdan saklanmaya çalışmakla meşgulsün. Ayrıca duygusal ihtiyaçlarını meşguliyetle kapatmaya çalışıyorsun.

Köken “Kazanan her şeyi alır”

Çocukluğundan beri hırslı birisin. Bunun nedeni muhtemelen çok kardeşe sahip olman, dolayısıyla aralarında kendini öne çıkarabilme isteğindi. Öte yandan bu şekilde hırslı olmanın sebebi anne babana delicesine imrenip onlar gibi olma isteğin de olabilir. İşte bu yüzden başarılı olduğunu herkese kanıtlayabilmek için deli gibi çalışıyorsun.

Romantik İlişki

Yaklaşım- “İlişki pratik olmalıdır”

Aşk ve iş arasında bir uyuşmazlık olduğunda genelde işi seçmeye meyillisin. İlişkinizin dışarı nasıl yansıdığına aşırı önem veriyorsun hatta bu yüzden sevgilinle sağlıklı bir iletişim kurmayı unutuyorsun.

Bekarsan, kariyerine o kadar çok odaklanıyorsun ki bir ilişki için zamanın yok. Çıkmanın "zaman kaybı" olduğunu bile düşünebilirsin.

Eğer bir ilişkideysen, bu ilişkiyi her zaman pratik halde tutmaya özen gösterirsin. Sevgilin muhtemelen sana kariyerinde yol gösterebilecek ya da "belli başlı değerleri" olan biri. Sana göre başarılı olmak sevgiline verebileceğin en güzel dönüt. Bu aynı zamanda kendini gerektiğinden fazla çalıştırmana ve sevgilini ihmal etmene sebep olan bir bahane.

Tavsiye

Senin için mükemmel kişi, sana sürekli destek olabilecek, seni koruyup kollayacak ve kötü hissettiğinde seni sarıp sarmalayacak biridir. Bununla birlikte, bilmen gereken bir diğer şey de sevgilinin seni başarılı olduğun için değil sen olduğun için sevdiğidir. Bu yüzden sevgilinle kaliteli vakit geçirerek aranızdaki bağı güçlü tutmak çok önemli olmaktadır.

İşyeri

Yaklaşım - “Olağanüstü bir uygulayıcı”

Zor durumlar işe ve başarmaya olan tutkunu kamçılayabilir. Sen elinden gelenin fazlasını yapmaya çalışan biri olduğun için bu durum takımın ulaşması gereken amaçlara hızla ulaşmasını sağlayabilir. Bununla birlikte, işyerinde sevmediğin biri olsa da onların yeteneğini, başarısını alkışlamaktan asla geri de durmazsın. Bu arada başarılı olmak için acele etmek bazen sana kazandığından çok kaybettirebilir.

Tavsiye

İş yerinde, başarılı olma isteğin ekibi daha çok çalışmaya teşvik edecektir. Ancak, bu durum kolayca yıkıcı rekabete neden olabilir ve takımın atmosferini bozabilir. Takımla rekabet etmek yerine kendi yeteneklerini geliştirmeye odaklanman daha faydalı olacaktır. Ayrıca, verimliliği vurgularken, ekibi oluşturmada da bir değer bulmalısınız.

İlgili MBTI Türleri

Take the MBTI test now

ESTJ, ENTJ, ESTP, ENTP

Risk sermayedarı, ekonomi analisti ve stratejist gibi yetki ve risk içeren işler senin için çekici olabilir. Ayrıca, pratik çalışma tutkun seni elektrik mühendisi, makine mühendisi, avukat ve ceza müfettişi gibi profesyonel alanlarda başarı getirecektir.

Sosyal Etkileşim

Yaklaşım- “Yararlı insanlarla arkadaşlık kurarım”

Çevrende çok sayıda elit var. Kazanan olarak senin havan hem hayranları hem de düşmanları kendine çekiyor. Arkadaş edinmeyi sevdiğini söylemek yerine, sosyalleşme tutkun daha çok ağını genişletmekle ilgilidir. Ayrıca kendini başkalarıyla karşılaştırmayı seviyorsun. Başkalarını küçümseme eğiliminin bazı hayranlarını geri çevireceğini unutmayın.

Tavsiye

Kendin için halka açık bir başarı imajı yaratmaya kendini kaptırırken kendinizi kaybedebilirsin. Bir gün imajın bozulursa, yıkılırsın. Sürekli “değer” değerlendirmesini bırakman ve gerçek duygularını not alman gerekir. Başkalarına eşitiniz gibi davranırsan, daha da popüler olur ve daha çok sevilirsin.

Ünlü Bir Tip 3'ten Tavsiyeler

Öğrenme konusunda tutkuluyum. Hayata tutkuluyum. - Tom Cruise

Diğer Kişilikler Hakkında Tip 3'in Düşünceleri

 • Tip 1: Hırsları vardır ve ilkeleri takip ederler, ancak başkalarının küçük hatalarına tahammül edemezler.
 • Tip 2: Dost canlısı, nazik ve genellikle özen gösterirler. Ancak, bazen işlere çok burunlarını sokarlar.
 • Tip 4: Harika moda zevkleri var ama çok huysuzlar bu yüzden onlarla çalışamam.
 • Tip 5: Eşsiz bakış açılarına sahip iyi gözlemcilerdir, ancak sadece konuşurlar.
 • Tip 6: Gerçek, güvenilir ve takipte iyidirler. Ancak, sonuçlar konusunda çok endişeliler.
 • Tip 7: Enerji doludurlar ve başkalarına neşe getirirler. Ancak, çok dikkatsiz ve düzensizler.
 • Tip 8: Hırslı hedefleri var ve benim gibi başarılı olmayı arzuluyorlar. Ancak, kontrolü ele alma konusunda çok takıntılılar.
 • Tip 9: İç dünyamı anlıyorlar ama kendilerine ait fikirleri yok, bu da karar vermeme yardımcı olmuyor.

Kişilik Süblimasyonu

 • En kötü durum: İmajın başkaları tarafından onaylanmadığında gücenirsin.
 • Ortalama durum: Gerçek duygularını halka açık bir başarı imajıyla bastırıyorsun.
 • İdeal durum: Yeteneklerini daha da geliştirir ve başkalarını gelişmeye teşvik edersin.

Dağılma yönü - Tip 9

“Hedefini kaybetmek”

Rahatlama umuduyla hırslarını inkar ettiğinde, daha stresli oluyorsun. Köşede saklanmak ve başkaları tarafından fark edilmemek kafanı karıştırır ve yaşama motivasyonunu ortadan kaldırır.

Entegrasyon Yönü - Tip 6

“Gerçek Benliğimle yüzleşmek”

Gerçek benliğinin dış dünyaya yansıttığın görüntüden daha değerli olduğunu ve daha samimi olman gerektiğini fark ettiğinde, çok daha fazla insan tarafından beğenildiğini göreceksin.

Tip 4 - Romantik

Kişilik“ Melankolik romantik”

Güçlü Yönler: Romantizm tutkusuyla, ender bir tat alma duyusuna sahipsin; sen doğuştan sanatçısın. Eşsiz estetik ilkelerini hayatın her alanında uygulamaya koyabilirsin.

Zayıflık: Melankoli hayatını bazen zorlaştırıyor. Çünkü bazen hayatının negatif yönlerine odaklanıp kalıyor ve pişmanlıklarının içinde yaşıyorsun. Kendi masalını yaşıyorsun, çokça duygusalsın ve ulaşılamaz hayallerinden koşmayı bırakmıyorsun.

Köken “Terk edilmiş bir çocuğum”

Muhtemelen işlevsiz bir aileden geldin. Anne baban nadiren senin yanındaydı ya da araları iyi değildi. Bu senin terkedildiğini hissetmene neden oldu. Belki de ailenle yakın olmak istedin ama hiç fırsatın olmadı. Gerçeği değiştirmenin bir yolu olmadan, insanları engellemeye başladın ve savunmaya geçtin. Aile hayatının bu eksik parçası konusunda her zaman çok hassassın.

Romantik İlişki

Yaklaşım- “En iyileri, ulaşamadıklarımdır”

Hayatın boyunca bir ruh eşi aradın. Partnerin küçük bir hata yaptığında, bu kişinin senin için doğru kişi olup olmadığından şüphe edersin. Bu da ilişki için olası bir geleceği reddetmene neden olur.

Bekar iken, kaba bulduğun herkesi hemen reddedersin. Ayrıca birçok ilişkiye girdin, çıktın ama ilişkideyken kafanda kurduğun ideal partnerden kopamıyorsun. Ama ilişki bittiğinde de onu özlemeden edemiyorsun.

İlişkideyken, aklın hala ideal dünyada kalır, bu yüzden kendini ilişkine ve karşındaki kişiye veremezsin ve sevgilinde eksiklikler arar durursun.

Tavsiye

Mükemmel eşin, bir ilişkiye nasıl bakacağını ve sürdüreceğini iyi bilen biri olacaktır. Bu kişi düşüncelerine saygı duyacak ve romantik bir ilişki imajını gerçekleştirmeye çalışacaktır. Bu ilişkide eşinin katkılarına değer vermeli ve eşinin rehberliğine uymaya çalışmalısın. Ayrıca, partnerinin eksikliklerine karşı daha hoşgörülü olurken sevgini açıkça ifade etmeyi öğrenmelisin.

İşyeri

Yaklaşım- “Kendi estetiğimin savunucusu”

İdealist inançlarına dayanan gerçek benliğini göstermeyi önemli buluyorsun. Ortak durumlarda bile yeni anlamlar bulmaya çalışır, bu da sana yaratıcılığında yardımcı olur. Öte yandan, ruh halin ve yarışan düşüncelerin tarafından kolayca geri çekiliyorsun. Örgütsel becerilerden ve dayanıklılıktan yoksunsun.

Tavsiye

Doğal olarak kalbini takip ediyorsun; bu nedenle, iyi bir yaşam planın olması gerekmekte. Benzer yaştaki insanlara kıyasla hala daha hayatın için çabalıyorsan, geçimini sağlayacak ve hayallerine ulaşmana yardımcı olacak pratik bir beceri edinmeni öneririz.

İlgili MBTI Türleri

Take the MBTI test now

ISFJ, INFJ, ISFP, INFP, ENFP

Sanat ve yaratıcı alanlar, kendini göstermen için bir platform sağlayabilir. Örneğin: tasarımcı, yazar ve müzisyen. Ayrıca içsel duygularına ve vicdanına odaklıyorsun, bu da seni diğerlerinin potansiyellerini bulmalarına yardım etme konusunda harika kılar. Bu nedenle, müşteri hizmetleri, sağlık ve eğitim ile ilgili kariyerler de senin için uygun olacaktır. Örneğin: psikolog, beslenme uzmanı ve üniversite profesörü.

Sosyal İlişkiler

Yaklaşım- “Gizemli ol”

Etrafındaki her şeyi karmaşık bakış açılarıyla yorumlamayı seviyorsun. Başkalarından gelen mesajlara olduğu gibi kolayca inanmıyorsun. İnsanlar etrafında huzursuz ve baskı altında hissedebilirler. Düşüncelerin kafanda hep uçuşuyor bu yüzden insanlara ve şeylere karşı tutumunuzda tutarsızsın. Bazen alaycı davranışlarda bulunabiliyorsun ve bu da seni kibirli biri olarak görülmene sebep oluyor.

Tavsiye

Seni anlayan insanlardan daima uzak durmak, onların da senden uzaklaşmasına sebep olabilir. Kişiliğini gösterirken diğer insanların duygularını daha fazla dikkate almak faydalı olacaktır. Senden farklı insanlara saygı duyulduğunu gördükçe gerçek ve güvenilir ilişkiler kurabileceksin.

Ünlü Bir Tip 4'ten Tavsiyeler

Vicdan bir kişinin pusulasıdır. - Vincent van Gogh

Diğer Kişilikler Hakkında Tip 4'ün Düşünceleri

 • Tip 1: Çok organize ve sorumlular ama mükemmeliyetçiliklerine dayanma çok zor..
 • Tip 2: Beni takdir etmeyi biliyorlar ama herkese sevgiyle yaklaşıyorlar, bence samimi değiller.
 • Tip 3: Uygulamada net hedefleri ve güçleri olsa da gerçek duygularını göstermekten hoşlanmazlar.
 • Tip 5: Zeki olsa da çoğu zaman soğukkanlılar ve mesafelerini korurlar.
 • Tip 6: Nazik, güvenilir ve samimidirler. Ancak duygularımı anlamıyorlar.
 • Tip 7: Enerji doludurlar ve harika bir mizah anlayışları vardır, ancak fazla duyguları yoktur ve işlerinde ciddi değildirler.
 • Tip 8: Beni güvende hissettirseler de kendimi geliştirmeye odaklanmama izin vermiyorlar.
 • Tip 9: Düşüncelerime saygı duyuyorlar ama tutkudan yoksunlar. Orta yolu bulmakta zorlanacak tiplerdir.

Kişilik Süblimasyonu

 • En kötü durum: Depresyondayken köşeye çekiliyorsun.
 • Ortalama durum: Her zaman kalabalıktan kaçınma ve kendine acıma eğilimindesin.
 • İdeal durum: İçsel duygularınızı ifade ederek başkalarıyla iyi ilişkiler kurabiliyorsun.

Dağılma Yönü - Tip 2

“Sevilme yanılgısını yarat”

Sevgilinle baş başa kaldığında, onun sana acımasını ve ona ihtiyacın olduğunu düşünmesini sağlamak için hep çabalıyorsun.

Entegrasyon Yönü - Tip 1

“Anı yaşamak”

Hayal dünyasından çıkıp gerçek dünyayı deneyimlemeye başladığında sorumluluk alırken kendini yeniden keşfetme fırsatı bulacaksın. Böylece yeni bir sürü şey deneyimlerken ne olmak istediğine karar vermek için harika fırsatlar önüne çıkacak.

Tip 5 - Gözlemci

Kişilik “Düşünüyorum; öyleyse varım.”

Güçlü Yönler: Çok meraklısın ve her şey hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsun. Analiz etmeyi, eleştirmeyi ve keşfetmeyi çok seviyorsun. Bununla birlikte sakin bir yapıya sahip olduğundan yalnız kalmak da hoşuna gidiyor.

Zayıf Yönler: Kalabalıkta bulunmayı hiç sevmiyorsun ve savunmacı bir kişiliğe sahipsin. Yalnızlık içinde düşünmekten zevk alıyorsun. Dahası düşünmeye ve kendi içinde kaybolmaya o kadar dalmışsın ki soğuk kalpli, bencil ve kimse için bir şey yapmak istemeyen birine dönüşmüş durumdasın.

Köken “Başarı yolunda sadece kendime güvenebilirim”

Küçüklüğünden beri diğerlerinden hep farklı oldun. Ailenden çok ilgiye ihtiyaç duymadın, hatta zamanının çoğunun onlardan saklanarak ve tek başına eğlenerek geçirdin. Bunun nedeni de ailene seni başarılı kılacakları yolunda asla güvenememiş olman. Yetişkin iken de ailene hala mesafeli ve soğuksun.

Romantik İlişki

Yaklaşım - “İkili Savunma Mekanizması”

Samimi bir ilişkide olmak çok istiyorsun ama bir yandan da kendi kişisel alanını kaybetmekten de çok korkuyordun. Ayrıca savunmanı asla tamamıyla karşındakine karşı indiremediğinden duygularını hep zorla kontrol altında tutmaya çalışıyorsun.

Bekar iken de yalnız kalmayı tercih ediyor ve çevrendekileri görmezden geliyorsun. Senin kişilik tipindekiler diğer tiplere oranla romantik bir ilişkiye başlamakta en çok zorlananlar oluyor.

İlişkin varsa da kendi mahremiyetine önem veriyor ve sevgilinin hayatının farklı alanlarına dahil olmasına izin vermiyorsun. Eğer sevgilinle bu konuda tartışırsanız da bu direkt konuyu kapatmaya çalışıyorsun. Ancak yalnız iken de sevgilinin iyi yönleri hep aklına geliyor.. Ne yazık ki bu döngüden de asla kurtulamıyor ve tartışıp duruyorsunuz.

Tavsiye

Ruh eşin, bilgili olmanı takdir edecek ve duygularla başa çıkma şeklini kabul edecek biri olmalı. Belki seninle aynı kişilik tipinden biri olabilir. Dikkate alınması gereken bir şey ise akıl yürütmenin duygusal ihtiyaçların yerini asla alamayacağıdır. Seni anlayabilecek biriyle bile, ilişkiyi sürdürmek için zaman ve çaba harcaman gerekecektir.

İşyeri

Yaklaşım - “Bilgi Uzmanı”

İş yerinde, tüm teorik bilgilere kolayca hakim olabiliyorsun, bu da sorunlara kapsamlı ve derinlemesine bakabilmeni sağlıyor. Ayrıca olaylara birçok farklı açıdan bakmayı, geleneksel yollardan kurtulmayı ve farklı şekilde düşünmeyi seviyorsun. Ancak, başkalarıyla çalışmaktan kaçınma eğiliminde olduğun için, fazlaca asosyalleşmeye de meyillisin..

Tavsiye

İnsanların arasına karışmaya ve sosyalleşmeye açık olmalısın. Diğerleriyle nasıl birlikte çalışabileceğini öğrenmeli, bununla birlikte onların güçlü yönlerini takdir edebilmeli ve onlardan öğrenebiliyor hale gelmelisin. Böylece birlikte çalışmanın getirdiği verimi ve senden aldığı yükü görecek ve daha iyi hale gelebileceksin.

İlgili MBTI Türleri

Take the MBTI test now

INTP, INTJ, ISTP, ISTJ, INFP

Mantık ve analizde iyisin, bu nedenle senin için ideal pozisyonlar teknoloji ve finans alanlarında olabilir. Örneğin: bilgisayar mühendisi, veri analisti ve ekonomist. Karmaşık makineleri nasıl çalıştıracağını çabucak öğrenebilirsin bu yüzden tıp alanındaki kariyerler de senin için iyi bir seçim olabilir. Ayrıca harika bir inşaat mühendisi, elektronik teknisyeni ve EKG uzmanı olma yolunda da önün açık.

Sosyal Etkileşim

Yaklaşım - “Benliğin birçok yüzünü gizlemekf”

Pek çok farklı arkadaşın var, ancak seni yalnızca onlarla etkileşimde bulunduğun alanda tanıyorlar. İnsanlara kendinin her yönünü göstermiyorsun, bir alandaki arkadaşlarını diğerine tanıtmıyorsun. Genel olarak, tanıştığın insanları önce zihninde filtreliyor, dikkat etmeye değer olanları seçiyorsun, sonra yavaş yavaş ilişkilere duygusal olarak dahil olmaya başlıyorsun.

Tavsiye

Kendinin ve başkalarının duygusal ihtiyaçlarını gerçekten hissetmeyi öğrenmelisin. Bu bir zaman kaybı değil, bunu öğrenmek hayat kalitenin ve çevrendeki insanlarla iletişimin iyileşmesini sağlayacak. İnisiyatif almalı ve sadece diğer insanların ilk hareketi yapmasını beklemeyi bırakmalısın. Başkalarıyla etkileşime ilişkin beklentilerini azaltmalı ve insanların konuştuğu konulara katılmaya çalışmalısın.

Ünlü Bir Tip 5'ten Tavsiyeler

Eğer basitçe anlatamıyorsan, yeterince iyi anlamamışsın demektir. - Albert Einstein

Diğer Kişilikler Hakkında Tip 5'in Düşünceleri

 • Tip 1: Prensipli kimselerdir, ancak ayrıntılara bağlıdırlar ve çoğu zaman büyük resmi göremezler.
 • Tip 2: Hoşgörüleri rahatlamamı sağlıyor, ancak ilişkilerinde duygulara çok fazla odaklılar.
 • Tip 3: Bazen görüş alışverişinde bulunabilsek de düşüncelerinde çok derinlere inemezler.
 • Tip 4: Fikirlerinde kararlıdırlar ve yeni şeyler bulmayı severler. Ancak, ruh halleri çok sık değişiyor ve bu beni yoruyor.
 • Tip 6: Çok sağlam ve güvenilir olsalar da aynı soruları tekrar etmelerinden bıktım.
 • Tip 7: Zihinleri zehir gibidir ve tutkuyla doludurlar, ancak yalnız kalmak istediğimde beni hiç yalnız bırakmazlar.
 • Tip 8: Adalet duygusuna ve güçlü uygulama becerilerine sahiptirler, ancak çok baskındırlar ve diğer insanların duygularını dikkate almazlar.
 • Tip 9: Nazikler ve düşüncelerüe saygı olsalar da analiz etme ve iyi kararlar verme yeteneklerinden yoksunlar.

Kişilik Süblimasyonu

 • En kötü durum: Gerçek dünyayla bağlantınızı kaybeder ve bir sorgulama ve düşünce döngüsüne hapsolursunuz.
 • Ortalama durum: Düşüncelerini eyleme geçirmeye istekli değilsin ve düşünmeye kendini kaptırıyorsun.
 • İdeal durum: Her türlü sorunu bilgeliğinle çözebilirsin.

Dağılma Yönü - Tip 7

“Eğlenceyi gerçeklikten kaçmak için bir yol olarak kullanmak”

Heyecan dolu bir hayat ve anlamsız sosyal etkileşimler için çok çaba sarf ettiğinde, daha çekingen hale gelirsin. Geçmişte gurur duyduğun içgörülerini ve düşünme becerilerini kaybedersin.

Entegrasyon Yönü - Tip 8

“Eylemlerle hayatını iyileştir”

Yeterince bilgili olamama korkunu yendiğinde ve bunun yerine bildiklerini cesurca paylaştığında, sosyal ve profesyonel yaşamında daha başarılı olabilirsin.

Tip 6 - Kuşkucu

Kişilik “Sadık kuşkucu”

Güçlü Yönler: Çok temkinlisin ve her zaman olası belalara karşı dikkatlisin. Herhangi bir eylemde bulunmadan önce her zaman iyi hazırlanır ve her zaman potansiyel risklerden kaçınmaya çalışırsın. Kalabalık içinde çok güvenilir, sorumlu ve sadıksın.

Zayıf Yönler: Çoğunlukla endişeli ve şüpheli olmakla birlikte ve her şeyi tehlike olarak görüyorsun. Zarar görmekten korkuyorsun ve incindiğinde yeterince dikkatli olmadığın için kendini suçluyorsun.

Köken “Güvende hissetmeden geçirilen çocukluk”

Sana göre, ailen belirsizliklerle doluydu. Belki sürekli ev değiştirip durdunuz ya da anne babanız sizi durup dururken cezalandırıp kızıyordu. Bu nedenle, her zaman uyanık olmak zorundaydın. Belki de ailen sana her zaman yalan söylerdi, bu da otoriteye güvenmemene ve kendini her zaman güvensiz hissetmene neden oldu.

Romantik İlişki

Yaklaşım - “Sevgi bir testtir”

Bir ilişkide çok sadık olabilirsin, ancak partnerin senin kadar sadık olabileceğine inanmıyorsun. Her zaman partnerinden şüpheye düşme eğilimindesin ve bu aranızda çok fazla çatışmaya neden olabilir.

Bekarsanız, incinmekten ve kullanılmaktan korktuğun için bir ilişkiye başlamaktan korkabilirsiniz. Ayrıca ilişkinin iyi bitmeyeceğini düşünüyor da olabilirsin.

Bir ilişkin varsa, endişelerinden kaynaklanan rahatsız edici duygularla başa çıkmak için genellikle ilişkini test etmenin yollarını düşünürsün. Partnerinden kesin bir cevap aldıktan sonra bile, arkasındaki nedenleri bulmak için hareketlerini gözlemlemeye devam edeceksin. Zaman geçtikçe, bu güven sorunları büyüyecek ve ilişkinin sona ermesine yol açacaktır.

Tavsiye

En sabırlı partner bile tekrar tekrar sorgulanmaya tahammül edemez. Kalıcı ve istikrarlı bir samimi ilişki kurmak istiyorsan, güven anahtardır. Şüphelenmemeyi ve suçlamada bulunmamayı öğrenmen senin için iyi olacaktır. Seni gerçekten seven kişinin sana sadık olacağına inanırsan, her şey düzelecektir. Partnerinle tam bir dürüstlükle konuşmak, gereksiz yanlış anlamaları en aza indirecektir.

İşyeri

Yaklaşım - “Her zaman en kötüsü için hazır ol.”

İş yerinde, riskleri her zaman önceden değerlendirdiğin için krizi iyi yönetebilirsin. Büyük bir kriz meydana geldiğinde, her zaman sakince çözümler sunabilirsin. Ayrıca, sadık ve sorumlu niteliklerin nedeniyle kıdemlilerin tarafından güveniliyor ve değer veriliyorsun. Ancak şüpheci yapın sana karar verirken tereddütler yaşatmakta ve büyük fırsatları kaçırmana neden olmaktadır. Ayrıca ortamdaki değişikliklere uyum sağlamanı da engeller.

Tavsiye

Her şeyde çok dikkatli olmaya gerek yok. Önceliklere göre risk değerlendirmeleri yapmalısın. Genellikle kararsızlığının bir sonucu olan erteleme alışkanlıklarını değiştirmeye çalışmalısın. Sabırla işlerin nasıl gittiğini gözlemle ve olayların olumlu tarafına daha fazla odaklanmaya çalış. Bir kişi yüzünden hayal kırıklığına uğradın diye herkesten şüphelenmene gerek yok, yoksa kendini izole edeceksin.

İlgili MBTI Türleri

Take the MBTI test now

ISFJ, INFJ, ISTJ, ESTJ, ESFJ

Tedbirli ve detaycı biri olarak, yüksek dikkat gerektiren işler için çok uygunsun. Örneğin: risk değerlendirmesi, keşif, kalite denetimleri ve denetim işleri gibi.. Ayrıca, doktor, öğretmen, sosyal organizasyon başkanı ve psikolog gibi bazı sosyal otoritelerdeki pozisyonlar sana çekici gelebilir.

Sosyal Etkileşimler

Yaklaşım- “Kimseye kolayca güvenme”

İnsanların gerçek amaçlarını tahmin etmeyi seviyorsun. Başkalarıyla etkileşim kurarken, her zaman tetiktesin. Beklentilerin ne kadar yüksek olursa, hayal kırıklıklarının o kadar büyük olacağından endişe ediyorsun, bu yüzden herkesin çok kötü olduğunu varsayarak başlıyorsun. Kendini korumak için otorite sahibi kişilerin önünde itaatkar görüyorsun. Kendini güvensiz hissediyorsan bir yerden ayrılmaya karar verebilirsin. Sorumlu ve tedbirli olman, muhtemelen bir hata yapmaktan korkmaktan ötürüdür.

Tavsiye

Özgüvenini artır, güvenlik duygularını başkaları üzerinde inşa etmemeyi öğren. İnsan doğasının olumsuz yönleriyle yüzleşmelisin; herkesin eksiklikleri vardır, bu yüzden bir kişiyi eksikliklerden dolayı tamamen kendinden uzaklaştırmamalısın. İnsanlarla etkileşimlerin mutlu anları hakkında daha fazla düşünmeye çalışmalısın. Olaylara daha basit bir şekilde bakarsan daha rahat ve mutlu olacaksın.

Ünlü Bir Tip 6'dan Tavsiyeler

Bir kadını güldürebiliyorsan, ona her şeyi yaptırabilirsin. - Marilyn Monroe

Diğer Kişilikler Hakkında Tip 6'nın Düşünceleri

 • Tip 1: İlkeleri takip ederler, ancak başkalarının önünde küçük şeyler hakkında beni eleştirir ve utandırırlar.
 • Tip 2: Beni önemsiyorlar ama başkalarına da aynı şekilde davranıyorlar, bu yüzden onların samimi olmadıklarından şüpheleniyorum.
 • Tip 3: Beni cesaretlendiriyorlar ve kendime güvenmemi sağlıyorlar. Ancak, kamuoyundaki imajlarını korumak için yalan söyleyebilirler de.
 • Tip 4: Yaratıcılıklarına hayranım ama her zaman huysuzlar ve bu beni kötü hissettirdikleri de oluyor.
 • Tip 5: Onlar da benim gibi sözlerini tutsalar da onlara olan güvenimi bir yük olarak görüyorlar.
 • Tip 7: Bana neşe getiriyorlar ama o kadar sabırsızlar ki ne diyeceğimi hiç dinlemiyorlar.
 • Tip 8: Kendilerinden emin ve kararlıdırlar, ancak olası risklerin farkında olmadıklarından ve sonuçları asla düşünmezler.
 • Tip 9: Çok merhametli olsalar da net bir duruşları yoktur, bu da onların anlaşılmasını zorlaştırır.

Kişilik Süblimasyonu

 • En kötü durum: Çok kaygılısın, dışarıdan kendini beğenmiş görünüyorsun ama aslında çok düşük bir özgüvene sahipsin.
 • Ortalama durum: Kendine güvenmiyor ve çevrendeki otoritelere güvenmeyi seçiyorsun ama aynı zamanda otoritelere de direniyorsun.
 • İdeal durum: Riskleri rasyonel olarak değerlendiriyorsun ve hedeflerinize sadıksın.

Dağılma Yönü - Tip 3

“Tüm dünya düşmanındır”

Kendinden şüphe ederek daha derine indiğinde, kendini yanlış bir imajla maskelersin. Benliğine olan saygın daha da azalacak ve başkaları tarafından onaylanmadığında çok savunmacı oluyorsun.

Entegrasyon Yönü - Tip 9

“İçindeki gücün farkına var”

Kaygının üstesinden geldiğinde, kendine ve başkalarına güvendiğinde, daha iyimser, açık fikirli ve şefkatli olacaksın. Ardından da başkalarının takip etmesi için bir rol modeli haline geleceksin.

Tip 7 -Öncü

Kişilik“Özgürce hazzı aramak”

Güçlü Yönler: Doğanı gereği iyimsersin, bilinmeyeni merak ediyorsun ve ne pahasına olursa olsun mutluluğu kovalıyorsun. Yaratıcısın, kalıpların dışında düşünüyorsun ve başkalarına ilham veriyorsun.

Zayıf Yönler: Baskıdan korkuyorsun, bu yüzden hayatta tüm acı ve kısıtlamalardan kaçınıyorsun. Mutlu bir maske takarak içindeki boşluğu kapatmaya çalışıyorsun. Ayrıca kendini daha fazla güvenebilmek için kendinle ilgili iyi şeyleri abartıyorsun, ancak gerçekte sahip olduğunuz tek şey düşük özgüven.

“Sadece iyi hatıralara tutun”

Büyürken ebeveynlerin çok katı olsalar bile, sen hayata biraz eğlence katmak için elinden gelenin en iyisini yapmış ve hayatın sıradan gerçeklerinden uzaklaşmaya çabalamışsın. Mutsuz deneyimlerini her zaman bir şekilde unutur ve kişiliğinin olumsuz yönlerinden kaçınırsın. Bir yetişkin olarak, geçmişinde dair sahip olduğun tüm hatıralar olumlu ve mutludur.

Romantik İlişkiler

Yaklaşım - “Yenilik peşinde”

Enerjik ve eğlenceli birisin. Hayatında olan tüm güzel şeyleri paylaşarak insanların kalbini fethedersin, ancak bir ilişkiye çok fazla dahil olmana izin vermezsin.

Bekar olarak yeni ve heyecan verici şeylerin peşinden koşar, birkaç farklı insanla yakınlaşır, tek bir kişiyle yetinmek istemezsin.

Bir ilişkin varsa, eşin tarafından kısıtlanmak istemiyor ve ilişkinin sıkıcı olacağından korkuyorsun. Hala heyecan verici deneyimlerin peşinden koşuyorsun ve eşinin ihtiyaçlarını görmezden geliyorsun. Çatışmayla yüzleşmeyi sevmiyorsun ve bu nedenle herhangi bir çatışmadan kaçınmayı tercih ediyorsun. Bu hareketlerinle, ilişkilerin çok kısa ve taahhütsüz sonuçlanacaktır.

Tavsiye

Ruh eşin, hayattaki tavrını nasıl takdir edeceğini bilen biri olacaktır. Bu kişi aynı zamanda sana sevgiyi nasıl dağıtacağını, nasıl sorumlu olunacağını ve sıradan yaşamda iyilikten nasıl zevk alacağını öğretebilecek biri olacak. Hayatta mutlu şeylerden daha fazlası var. Bunun olumsuz yönleriyle nasıl yüzleşeceğini öğrenmen gerek çünkü bu yönlerden kaçınmak durumu daha da kötüleştirecektir. Çatışmalar meydana geldiğinde, ilişkini güçlendirmeye yardımcı olacağı için eşinle iletişim kurmaya çalışmalısın.

İşyeri

Yaklaşım “Beyin fırtınasının kralı”

Yeni şeylere dikkat ediyor, farklı düşünmede iyi, yüksek kalite ve hızlı tempo gerektiren bir ortamda hızlı düşünüp hareket edebiliyorsun. Her zaman takıma içgörü getiriyorsun. Bununla birlikte, aynı nedenlerle, bir göreve odaklanman ve tamamlaman genelde zor oluyor. Sıkı prosedürleri takip edemiyorsun bu yüzden detaylara ve dikkat gerektiren işlerde de başarılı olmada zorlanabilirsin.

Tavsiye

Analiz yapmayı, sonuçlar çıkarmayı ve konular hakkında daha derin düşünmeyi öğrenmelisin. Bir işi bitirmek için ısrar etmelisin. Orada ne bulacağına şaşıracaksın. Tüm ekibi etkileyebilecek önemli konularda riskleri nasıl değerlendireceğini öğrenmeye başlaman ve olası sorunlarla nasıl başa çıkacağını planlaman gerekmekte.

İlgili MBTI Türleri

Take the MBTI test now

ENFP, ENTP, ESFP, ESTP

Enerji dolu ve çok sosyalsin, hizmet ve danışmanlıkla ilgili sektörlerde büyük bir avantajın olabilir. Örneğin: yönetim danışmanı, stratejik danışman ve kariyer planlayıcısı. Ayrıca, büyük bir yaratıcılıkla, teknolojik ürün geliştirici ve sanat tasarımcısı gibi internet ve sanatla ilgili alanlarda başarılı olabilirsin.

Sosyal Etkileşimler

Yaklaşım- “Büyüleyici narsist”

Sosyalsin ve çok çeşitli ilgi alanların var. Sosyal etkinlikleri organize eden hep sensin. İnsanlar etrafında rahat ve mutlu hissederler. Ancak sadece yeni şeylerle ilgilendiğin için sorumluluk almıyorsun. Bu nedenle, pek çok insan seninle daha derin bir ilişki kurmaya istekli olmuyor. Ayrıca, çok ilginç olmayan insanların etrafında olmaktan hoşlanmıyorsun.

Tavsiye

Açgözlü olmamalı ve aynı anda çok fazla şeyin peşinden koşmamalısın; bu, sonunda her şeyi kaybetmene neden olabilir. Gerçekliğe bakarken daha objektif olmalısın ve yeteneklerini abartmamalısın. Verdiğin sözlerin kıymetini bil ve onları tut. Eğlenirken tanıştığın arkadaşlar güvenilir olmayabilir, bu yüzden daha dikkatli olmalı ve kendine zarar gelmesini önlemelisin.

Ünlü Bir Tip 7'den Alıntılar

Asla verdiğinizden fazlasını almamalısın. - Elton John

Tip 7'nin Diğer Kişilikler Hakkında Düşünceleri

 • Tip 1: Onlar benim aksime daha detaycılar. Ancak her şeyi eleştirir ve hayattan zevk almayı bilmezler.
 • Tip 2: Tutkulu, düşünceli ve bana değer verseler de hep beni değiştirmeye çalışıyorlar.
 • Tip 3: Sosyalleşmede çok aktifler, ancak işkolikler ve sadece sonuca ulaşmakla ilgileniyorlar.
 • Tip 4: Auraları ve duyarlılıkları beni cezbediyor ama çok olumsuz ve karamsarlar.
 • Tip 5: Bilgeliklerine hayranım ama sosyal değiller ve başkalarıyla çok yakın olmaktan hoşlanmıyorlar.
 • Tip 6: Güvenilir ve sorumluluk sahibidirler ama çok hep çok endişeliler. Ayrıca beni her zaman eleştirirler ve küçük bir çocuk gibi davrandığımı söylerler.
 • Tip 8: Otoriteye meydan okumaktan korkuyorlar ama emir vermeyi seviyorlar ve hep onlara uymamı istiyorlar.
 • Tip 9: Uysallar ve özgürlüğüme saygı duyuyorlar, ancak kararsız ve biraz da tembeller.

Kişilik Süblimasyonu

 • En kötü durum: irrasyonel hale gelir ve kendine olan hakimiyetini kaybedebilirsin.
 • Ortalama durum: Endişelenirsin, heyecan istersin, ancak yarı yolda bırakırsın.
 • İdeal durum: Tutkulu ve netsin ve aktif olarak yeni fikirler üreteceksin.

Dağılma Yönü - Tip 1

“Fazla kendine hakimiyet”

Mükemmel olmak için başkaları gibi olmaya çalıştığında, seni ilgilendirmeyen şeyleri yapmaya kendinizi zorlarsın. Bu şekilde kendini kapana kısılmış hisseder ve daha da endişeli hale gelirsin. Buda iyimser doğanı kaybetmene neden olarak şikayet etmeyi ve eleştirmeyi seven biri haline getirebilir seni.

Entegrasyon Yönü - Tip 5

“Zihnini dengede tut”

Merakını yönetmeye ve dünyanın iyi ve kötü yanlarını eşit şekilde görmeye başladığında, tutkun yaratıcılığını harekete geçirecektir. Böylece düşüncelerin gücünü ve dünyanın harikalarını hissedeceksin.

Tip 8 - Erdemli

Kişilik“Adaletin temsilcisi”

Güçlü Yönler: Zorluklara göğüs germeyi seven, güçlü bir iradeye sahip olan bir savaşçısın. Başarılı olmak için büyük bir hırsın var. Hedefini belirledikten sonra, onun gerçekleşmesi için her şey yaparsın.

Zayıf Yönler: Kontrolde olmanın gücünü kaybetmekten korkan ben merkezli birisin. Hatalarını ve zayıflıklarını kabul etmeyi reddediyorsun. İlişkilere göre karar verme eğilimindesin ve kolaylıkla aşırı uç noktalara varabilirsin.

Köken “Güçlü olan kaderi değiştirir”

Çocukluk döneminde, muhtemelen haksızlığa uğradın ve bu nedenle her zaman otoriteye meydan okumaya çalıştın. Kendi kaderini kontrol altına almak ve çevrendeki zayıfları korumak için güçlü olman gerektiğini fark ettin. Ayrıca yetişkinler tarafından her zaman zayıf göründüğün için eleştirilmiş olabilirsin, bu yüzden onların isteklerini yerine getirmek için hep güçlü olman gerekiyordu.

Romantik İlişkiler

Yaklaşım- “Kontrol benim elimde”

Dışarıdan bakıldığında ilgi odağı sensin. Ancak içeride kendini yalnız hissediyorsun. Dünyana gerçekten girebilecek çok fazla insan yok, bu yüzden en çok sevdiğini korumak için çok çalışıyorsun.

Bekarsan, çok savunmacısın. Kendilerini kanıtlamadan kimseyi içeri almıyorsun.

Bir ilişkin varsa, eşinin en güçlü koruması sensin. Partnerine güvenmeye başladığını hissettiğinde, kendini güvensiz hissedecek ve ihanete uğramaktan endişe duyacak ve partnerini kontrol etme konusunda daha da baskın hale geleceksin. Çatışmalar, ikiniz arasında büyük bir kavgaya neden olabilir ve partnerin katılığından ötürü zarar görebilir.

Tavsiye

Ruh eşin, sevgini ifade etme şeklini anlayan, nazik ve anlayışlı biri. Bu kişi aynı zamanda zayıf yönlerini nasıl koruyacağını bilen ve en çok güvenebileceğiniz kişi de. Zayıf yönlerini kabul etmeyi ve eşinin sevgisine ve çabasına karşılık vermeyi öğrenmen gerekir. Çatışmalar meydana geldiğinde sakin olmayı ve pişman olacağın hiçbir şey yapmamayı da unutma.

İşyeri

Yaklaşım- “Lider olmak için bu dünyaya gelmişim."

İş yerinde, bir lider kalitesine sahipsin ve çoğu zaman kararları veren sensin. Ekibi nasıl teşvik edeceğini ve oluşturacağını biliyorsun. İnsanları yeteneklerine göre yönetmeyi ve atamayı biliyorsun. Ayrıca ekibini daha iyi bir geleceğe nasıl yönlendireceğini de biliyorsun. Ancak fiillerini sonuçlarını düşünmüyorsun. Aşırı baskın tarzın, başkalarının seni gerçekten takip etmek istememesine neden olabilir.

Tavsiye

Sorunlar ortaya çıktığında, önce kendini sakinleştirmeye çalışın ve dürtüsel hareketlerden kaçının. Bir karar vermeden önce, özellikle karşıt görüşleri dinleyin. Olaylara farklı açılardan bakmaya çalışın ve daha iyi çözümler ve planlar yapın. Hataları kabul etmeyi ve düzeltmeyi öğrenin, bu seni daha az güçlü yapmaz; diğer yandan insanlar sana daha çok güvenilir bir lider olduğunuzu düşünmeye başlar.

İlgili MBTI Tipleri

Take the MBTI test now

ESTP, ENTP, ESTJ, ENTJ

İktidarda olmaktan hoşlanan biri olarak, muhtemelen devlet kurumlarına girebilirsin. Ayrıca belirli bir alanda sorumlu olabilirsin de. Örneğin: bir bölüm başkanı, proje yöneticisi ve üst düzey yönetici. Ayrıca hırsların var. Bu nedenle, stratejik danışman, şirket kurucusu veya girişimci olman da mümkün.

Sosyal Etkileşimler

Yaklaşım- “Herkese kendini sevdir”

Başkalarının yeteneklerini takdir ettiğini asla saklamazsın. Düşmanlarını dostlarına dönüştürmek için elinden gelen her şeyi yaparsın. Arkadaşlarına karşı cömertsin, her zaman gerçek benliğini gösteriyorsun ve onlarla çok zaman geçiriyorsun. Ancak her şeyi kontrol etmeye çalışıyorsun ve bu da etrafındaki insanları çok rahatsız ediyor.

Tavsiye

Duygularını nasıl ifade ettiğini kontrol etmeye çalış. Diğer kişi dostun olmasa bile, bu kişiyi düşmanın olarak görmene gerek yok. Başkalarını kontrol etme arzunun, asıl niyetini geçersiz kılmasına izin vermemeye dikkat et. Kendi belirlediğin ilkelere sadık kalırsan, insanlar seni takip etmeye istekli olacaktır. Bir yargıda bulunurken mantıklı ol; çok aşırı eylemler adaleti sağlamanın en akıllıca yolu değildir.

Ünlü Bir Tip 8'den Alıntılar

Aldıklarımızla geçimimizi sağlarız ama verdiklerimizle bir hayat kurarız. - Winston Churchill

Tip 8'in Diğer Kişilikler Hakkında Düşünceleri

 • Tip 1: Çok organizeler, ancak nasıl düşüneceklerini ve işlerin etrafında nasıl çalışacaklarını bilmiyorlar.
 • Tip 2: Başkalarına yardım etmeyi severler ve fedakarlık yapmaya isteklidirler, ancak başkaları için kendilerinden ödün vermemelidirler.
 • Tip 3: Çok üretkenler. Ancak kendilerini dürüstçe ifade edemezler, bu da onlarda yanlış bir imaj bırakır.
 • Tip 4: Onlar hep isyankarlar. Olumsuz duygularla kendilerine zarar vermelerini engelleyemem.
 • Tip 5: Onlar harika düşünürler, ancak kötü uygulayıcılardır. Fazla mesafeli olmalarını da sevmiyorum.
 • Tip 6: Güvenilir ortaklardır, ancak risk almaktan korkarlar ve aşırı koruyucudurlar.
 • Tip 7: Enerjik ve ilginçler ama emirlere itaat etmezler ve otoriteme meydan okurlar.
 • Tip 9: Dıştan rahatlar ama içten içe çok inatçıdırlar. Ayrıca çok pasiftirler.

Kişilik Süblimasyonu

 • En kötü durum: Etrafındaki her şeye ve herkese saldırırsın, bu da seni yıkıcı biri haline getirir.
 • Ortalama durum: Diğer insanların duygularını dikkate almıyorsun ve içgüdülerine göre hareket ediyorsun.
 • İdeal durum: Ne istediğini bileceksin, hedeflerinden emin olacaksın ve insanları başarıyla yöneteceksin.

Dağılma Yönü - Tip 5

“Yalnız bir stratejist”

Kendi otoriteni korumak için başkalarına karşı oyunlar oynadığında, herkese soğuk davranmaya başlarsın. Eğer sosyal çevrenden ayrılır ve yalnız kalmayı seçersen zihnin yavaş yavaş korku ve yalnızlık içinde çökecektir.

Entegrasyon Yönü - Tip 2

“Açık fikirli ol”

İnsanları korkuyla sana itaat ettirmek yerine, yetkini başkalarına yardım etmek için kullan. İnsanların menfaatlerini hedef olarak belirledikçe kalplerini fethedeceksin.

Tip 9 - Barışçıl

Kişilik“Arkadaş canlısı barışçıl”

Güçlü Yönler: İyi bir dinleyicisin çünkü sezgisel yeteneklerin çok güçlü. Ayrıca diğer insanları keşfetme konusunda da iyisin. Hatta insanların isteklerini ve kendi gelişimini birleştirebiliyorsun. Başkalarının isteklerini takip ederek kendi isteklerini de gerçekleştirebiliyorsun.

Zayıf Yönler: Başkalarıyla çatışmalardan kaçınmak için kendi ihtiyaçlarından vazgeçersin. Zamanla kararsız hale gelir ve kendi fikirlerinden yoksun kalırsın. Sorunlarla karşılaştığında herhangi bir yargıda bulunamazsın. Net bir duruş olmadan, başkalarının desteğini de kaybedersin.

Köken“Uzlaşmazsam terk edilirim”

Çocukken, çatışmaların ortasında kalmış olabilirsin. Belki de fikrini söyledikten sonra görmezden gelindin ve bu yüzden işe yaramaz olduğunu düşündün. Bu da kendini izole etmene ve çatışmaların üzerindeki etkilerini temizlemek için sakin bir yol kullanmayı öğrenmene sebep oldu. Yavaş yavaş, içsel benliğini gizliyor ve diğer insanlara göre hareket etmeye alışıyorsun.

Romantik İlişkiler

Yaklaşım- “Seni seviyorum ve özgürsün”

Sen düşünceli ve iyi bir partnersin. Partnerine her zaman sevgini gösterirsin. Ayrıca partnerini asla kısıtlamazsın.

Bekarsan, geçmiş deneyimlerin nedeniyle bir ilişkiye girmekten ve her şeyini verdikten sonra tekrar incinmekten korkuyorsun.

Eğer bir ilişkin varsa, partnerini hayatının merkezine koyarsın. Çatışmayı engellemek için elinden geleni yapsan da partnerin seni anlamıyorsa, ona verdiğin değer bir yük olacaktır. Ayrıca her şeyi içinde tutmaya o kadar alışmışsın ki, ilişkine dair şüphelerin olsa bile sessiz kalıp karşındakinin önce ayrılmasını beklersin.

Tavsiye

Mükemmel eşin, sana saygı duyan, seven ve koruyan biri olacaktır. Bu kişi, isteklerini ifade etmen için seni cesaretlendirecektir. Bu kişi aynı zamanda verdiğin değeri takdir edecek ve karşılık vermeye de çalışacaktır. Ancak hayatın o kadar sıradan ki partnerin motivasyonunu kaybedebilir. İşleri ilginç kılmak ve ilişkiyi canlı tutmak için inisiyatif almaya çalışman faydalı olacaktır.

İşyeri

Yaklaşım- “İstikrarlı bir hayat arzulayan sıradan bir insan”

Sıradan bir hayattan memnun olman, hiçbir yeteneğinin olmadığı anlamına gelmez. Bu, rekabetin karmaşıklığından korkmandır. Huzuru kaçırmamak için herkesle iyi anlaşmaya ve uyumlu olmaya çabalarsın, bunda da başarılısın. Bu nedenle, işyerinde çatışmalar olduğunda bunları iyi çözebilir ve insanların birlikte çalışmasına yardımcı olabilirsin.

Tavsiye

Kendi fikirlerini ifade etmeye çalış, bu bazen seni biraz sıkıntıdan kurtarabilir. Çatışmalar hakkında mantıklı düşün, sadece sorunların o an için çözümlenmesini sağlamaya çalışmayın. İşyerinde tartışmak, aslında sana gelecek için bir şeyler katabilir. Çalışma programını planla, ertelemeyi bırak ve daha üretken ol.

İlgili MBTI Tipleri

Take the MBTI test now

INFP, INFJ, ISFP, ESFP

Mükemmel koordinasyon becerilerin var. Örneğin: bir ev sahibi, hakem ve sosyal hizmet uzmanı olabilirsin. Ayrıca bir şirket içinde yeteneklerini sekreter, insan ilişkileri veya kurumsal imaj sözcüsü olarak da kullanabilirsin.

Sosyal Etkileşimler

Yaklaşım- “'EVET' adam”

Güçlü bir empati duygun var; insanları dinler ve anlarsın. Bu seni birçok kişiyle yakın arkadaş yapar. Ancak, çatışmalardan kaçınmak için her zaman diğer insanların ihtiyaçlarını ön planda tutar ve kendi ihtiyaçlarını unutursun. Bu, kaybolmana ve kendini boşlukta hissetmene neden olur. Ayrıca, sahip olduğun tüm sosyal etkinlikler nedeniyle gerçek arkadaşlarını ihmal edebilirsin.

Tavsiye

Kendinize saygı göster, o zaman insanlar da sana saygı duyacaktır. Mantıksız isteklere hayır deme cesaretine sahip ol; başkalarına yardım etmek için kendini zorlamayın çünkü iyi niyetli olduğun için insanlar seni kullanmak isteyebilir. Herkesi memnun etmek zordur, daha fazla çatışmadan kaçınmak için kendi fikirlerine bağlı kalmak aslında daha kolay. Böylece daha rahat ve mutlu olabilirsin.

Ünlü Bir Tip 9'dan Alıntılar

Geleceğinizi tahmin etmenin en iyi yolu onu yaratmaktır. - Abraham Lincoln

Tip 9'un Diğer Kişilikler Hakkındaki Düşünceleri

 • Tip 1: Söylediklerini yaparlar ve çok organizedirler, ancak hiçbir kusura dayanamazlar.
 • Tip 2: Benim isteklerime değer verirler ama beni başkalarının istekleri için feda edebilirler.
 • Tip 3: Hedeflerimi belirlememde bana yardımcı olurlar, ancak her zaman o kadar gerginler ki, kendimi baskı altında hissetmeme neden oluyorlar.
 • Tip 4: Güzelliği ve romantizmden anlsalar da dramalarına alışamıyorum.
 • Tip 5: Yetenekliler ama karar vermede pek iyi değiller, bu da onları benden daha tembel yapıyor.
 • Tip 6: Tehlikeleri önceden görebilirler, ancak her şeyden şüphelenirler ve aksini onlara defalarca kanıtlamak gerekir.
 • Tip 7: Meraklı ve maceracıdırlar, ancak baskı altında afallarlar.
 • Tip 8: Güçlü fikirli, cesur ve enerji dolular. Ancak, çok inatçı ve öfkelidirler.

Kişilik Süblimasyonu

 • En kötü durum: Gerçek dünyadan kopuk, hayal dünyanda dünyanızda yaşıyorsun.
 • Ortalama durum: Gerçekle baş edemiyorsun ve huzur bulmak için de gerçeklerden hep kaçma halindesin.
 • İdeal durum: Her türlü durumda iyimser ve huzurlusun.

Dağılma Yönü - Tip 6

“Sessizlikten şüpheye”

Çatışmadan kaçınmak ve her zaman başkalarına uyum sağlamak istediğinde, endişelerin kendinden şüphe duymana neden olur. Biri huzurunu bozarsa, bastırdığın tüm duygular patlayabilir ve sana zarar verebilir.

Entegrasyon Yönü - Tip 3

“Yeteneklerinin tam gelişimi”

Başkalarıyla hep aynı fikirde olmanın tüm sorunları ortadan kaldıramayacağını anladığında, kendini ifade etmekten korkmayı bırakacak, aktif ve pozitif bir hayat yaşayabileceksin. Ayrıca sakin olmak, çekiciliğine katkıda bulunacak ve insanlar liderliğini takip edecek.

Diğer insanların sonuçlarını takip etmek için lütfen arealme.com Türkçe.

Bir daha