1/?

BMI Beräknare- Interaktiv BMI Diagram, BMI-testet du måste ta 2022

Gör det här testet för att känna till ditt BMI och dess position i vårt BMI-diagram.

När du har angett din längd och vikt ser du ditt resultat i BMI-diagrammet. Du kan jämföra ditt BMI med många andra kändisars BMI i diagrammet. Du kan också lägga till så många andras data som du vill. Hoppas du gillar det! :)

Vad är BMI?

Kroppsmassindex(BMI) är en persons vikt i kilo dividerat med kvadraten av deras läängd i meter.

BMI-formeln:

  1. Metriska Enheter:

    BMI = vikt(kg) / längd2(m)
  2. Amerikanska Enheter:

    BMI = 703 * vikt(lbs) / längd2(in)

Är den här BMI-kalkylatorn exakt?

Denna BMI-kalkylator följer standard BMI-formeln så att resultatet är 100% tillförlitligt.

Det finns så många BMI-kalkylatorer, varför skall jag använda den här?

  1. Vi säljer/lagrar inte dina uppgifter;
  2. Vi backas inte upp av några "hälso företag";
  3. Vi har ett interaktiv BMI diagramt för dig att kolla in efter att ha sett dina BMI-resultat.

Vad är WHO´s BMI-standard?

BMINäringsstatus
< 18.5Undervikt
18.5-24.9Normal
25.0 - 29.9Övervikt
30.0 - 34.9Fetma klass I
35.0 - 39.9Fetma klass II
> 40Fetma klass III

Vad är risken för ett lågt BMI?

  1. Undernäring
  2. Anemi
  3. Vitaminbrist
  4. Nedsatt immunförsvar
  5. Tillväxt- och utvecklingsfrågor (barn och tonåringar)

Vad ska jag göra om mitt BMI är för lågt?

  1. Försök att äta mindre, mer frekventa måltider. Lägg till fler snacks i din rutin också.
  2. Håll dig till livsmedel som är rika på näringsämnen, som fullkorn, frukt, grönsaker, mejeriprodukter, nötter och frön och magra proteiner.
  3. Var mer uppmärksam på vad och när du dricker. Smoothies är ett bättre val än lightläsk, kaffe och andra drycker. Du kan fylla dem med frukt, grönsaker och mejeriprodukter.
  4. Om drycker minskar din aptit, överväg att spara dem i 30 minuter efter att du har ätit en måltid. Få mer kalorier i dina måltider genom att lägga till saker som ost, nötter och frön som pålägg till huvudrätter.
  5. Börja träna. Du kan gå upp i vikt genom att lägga till muskler i kroppen. Träning kan också hjälpa till att stimulera din aptit.

Vad är risken för ett högt BMI?

  1. Hjärtsjukdom
  2. Högt blodtryck
  3. Typ II-diabetes
  4. Gallsten
  5. Andningssvårigheter
  6. Vissa cancerformer: Adenokarcinom i matstrupen / Bröstet (hos kvinnor som har gått igenom klimakteriet) / Tjocktarm och rektum / Livmoder / Gallblåsan / Övre magen / Njurarna / Lever / Äggstockar / Bukspottkörtel / Sköldkörtel / Meningiom / Multipelt myelom)
  7. * Asiatiska, svarta och några andra etniska minoritetsgrupper med ett BMI på 23 eller mer har en högre risk att få typ 2-diabetes och andra långsiktiga sjukdomar - via NHS "National Health Service, Storbritannien"

Vad ska jag göra om mitt BMI är för högt?

  1. Ät inte för mycket, särskilt vissa typer av livsmedel (chips / konserver etc.)
  2. Bränn kroppens överflödiga fett genom att delta i regelbundna konditionsträningar (springa ute eller på ett gym).
  3. Om ditt BMI är för högt, försök att gå istället för att springa. Promenader är faktiskt underskattade som en form av träning, vilket hjälper till att bränna kalorier utan att belasta kroppen som löpning gör.

Hur jämför jag mitt BMI med andra kändisar?

När du har beräknat ditt eget BMI klickar du på följande namn för att se deras BMI jämfört med ditt i vårt BMI-diagram.

Klicka för att se deras BMI: er:

  • Michael Jordan
  • Kobe Bryant
  • Dwayne Johnson
  • Joe Biden
  • Donald Trump
  • Elon Musk
  • Britney Spears
  • Madonna
  • Peter Dinklage
  • Arnold Schwarzenegger
  • Beyonce
  • Tom Cruise
  • Leonardo DiCaprio (2016)
  • Leonardo DiCaprio (1997)
  • Adele
  • Ariana Grande
  • Rihanna
  • Taylor Swift
  • LeBron James
  • Billie Eilish
  • Camila Cabello
  • Dua Lipa
  • Tom Hiddleston
  • Chris Hemsworth
  • Ryan Reynolds
  • Benedict Cumberbatch
  • Aamir Khan
  • Tom Hardy
  • Eddie Redmayne

Datakälla: Google/Wikipedia/IMDB/Reddit

Längd-, vikt- och BMI-data efter land och region

Klicka på landsnamnen för att se dess BMI i vårt BMI-diagram (du ser inte BMI-diagrammet om du inte beräknar ditt BMI):

LandManKvinna
Genomsnittlig längd /cmVikt /kgBMIGenomsnittlig längd /cmVikt /kgBMI
Afghanistan16863.622.615557.924.0
Albanien17481.427.016269.226.4
Algeriet17474.624.716269.426.5
Amerikanska Samoa177103.233.116798.135.2
Andorra17887.327.516571.726.3
Angola16862.722.315860.224.2
Antigua och Barbuda17881.625.716575.927.8
Argentina17484.727.916171.427.6
Australien17988.327.716572.626.8
Azerbajdzjan17378.326.116172.428.0
Bahamas17482.427.216377.028.9
Bangladesh16557.721.315250.521.8
Belgien17985.926.816468.825.7
Bermuda17988.427.616680.429.3
Bolivia16871.225.315566.827.7
Bosnien-Hercegovina18287.126.416770.625.3
Brasilien17580.726.316270.326.8
Bulgarien17381.827.216469.625.9
Burma16661.122.215454.723.0
Burundi16760.521.815551.521.5
Centralafrikanska republiken16862.322.015959.823.6
Chile17382.827.815971.528.2
Colombia17175.725.815866.426.7
Cooköarna178103.732.716792.833.3
Costa Rica17480.926.816071.728.0
Danmark18286.826.316970.224.6
Dominica18080.725.016780.829.1
Ecuador16774.226.615566.927.9
Egypten17383.127.816080.531.4
Ekvatorialguinea16762.522.315864.125.8
El Salvador17077.826.915668.828.3
Elfenbenskusten16865.923.415860.724.2
Eritrea17058.820.315752.221.1
Estland18289.927.016873.726.0
Etiopien16856.520.115751.621.0
Filippinerna16561.822.815455.523.5
Finland18086.326.616671.025.7
Förenade Arabemiraten17384.528.116075.629.5
Frankrike17882.626.016466.024.4
Franska Polynesien17893.829.616681.329.5
Gambia16865.823.416163.824.5
Georgia17584.227.516373.227.7
Grekland17988.127.616573.726.9
Grenada17879.325.116578.728.8
Guatemala16469.125.715161.927.3
Haiti17278.026.416062.124.2
Hong Kong17474.424.516061.123.8
Indien16659.621.715552.521.9
Indonesisen16661.422.415456.223.7
Iran17577.325.316170.527.2
Irland17989.228.016473.127.1
Island18189.227.116872.625.6
Israel17685.427.716271.127.1
Italien17480.926.716164.824.9
Japan17269.523.615854.821.9
Jemen16362.523.615456.924.0
Kambodja16559.722.015452.822.2
Kamerun17169.023.616064.325.1
Kanada17887.327.416572.426.7
Kazakstan17480.026.316169.326.6
Kenya17063.922.215961.824.4
Kina17573.524.116362.223.5
Kiribati17083.929.116180.331.1
Kongo (Dem. Republic)16860.221.415655.022.6
Kroatien18191.328.016774.726.9
Kuba17376.025.316066.826.1
Laos16259.522.615353.723.0
Lettland18087.927.116874.526.4
Libanon17888.928.016373.427.5
Litauen18088.127.116773.126.1
Luxemburg17886.227.216569.725.7
Madagaskar16558.421.515349.221.1
Malaysia16871.525.215764.026.1
Maldiverna16869.224.615462.426.3
Marocko17578.025.416168.726.6
Mauritius17373.624.615965.726.0
Mexiko17079.327.515770.728.5
Mikronesien16981.128.315979.631.4
Mongoliet17074.725.816067.826.6
Montenegro18390.427.017075.326.2
Nauru16993.032.415882.233.1
Nederländerna18487.926.117073.225.3
Nepal16460.522.515251.622.3
Nigeria17065.122.615859.724.0
Niue17798.831.516792.633.4
Norge18089.127.416672.626.2
Nya Zeeland17888.928.216575.928.0
Pakistan16764.723.315458.924.7
Palau17086.029.615975.429.7
Polen18089.027.416571.526.1
Portugal17479.526.316165.825.4
Puerto Rico17990.728.416376.028.6
Qatar17385.728.816077.630.2
Rumänien17785.127.116472.226.8
Ryssland17680.325.916472.226.7
Saint Lucia17691.129.516582.430.3
Samoa17391.830.516390.534.1
Saudiarabien17080.928.015873.629.4
Schweiz17985.526.816463.923.8
Senegal17567.021.916464.524.1
Serbien18086.926.716872.625.7
Singapore17372.824.316160.223.2
Slovakien18189.527.416771.325.6
Slovenien18187.026.616774.226.6
Spanien17684.027.216265.925.1
Sri Lanka16763.122.515557.323.7
Storbritannien17886.727.416472.727.1
Sudan17167.823.216066.326.0
Sverige18087.126.816770.525.4
Syd Afrika16971.925.115874.129.5
Syd Korea17574.724.416361.023.1
Taiwan17375.025.016060.923.7
Tchad17164.122.016257.321.9
Thailand17169.823.815963.325.0
Timor-Leste15953.921.215249.021.2
Tjeckien18191.928.116874.226.4
Tokelau17699.032.016692.533.7
Tonga17593.730.716693.133.9
Turkiet17684.027.216175.028.8
Tuvalu17188.030.116384.631.8
Tyskland18088.727.416671.726.0
Ukraina18087.627.016672.926.4
Ungern17687.628.216270.126.6
USA17790.629.016377.129.0
Venezuela17379.826.716068.526.9
Vitryssland17884.126.516674.426.9
Vietnam16861.221.715854.021.7
Zimbabwe17064.322.316064.625.4
Österrike17884.626.616668.324.7

data källa: Google/Wikipedia/IMDB/Reddit

[ Personalitet och sigh själv ]
Ditt BMI-diagram:
Undervikt
Normal
Övervikt
Fetma I
Fetma II
Fetma III

För att se hur det gick för andra personer som tog detta test, vänligen följ arealme Svenska.

Igen