Test Nawyków Żywieniowych (Co jest nie tak z moją dietą?)

Co jest nie tak z moją dietą?

Test Nawyków Żywieniowych jest skierowany do ludzi w każdym wieku. Rezultaty są podzielone na sześć obszarów: wybiórcze jedzenie, nadmierne jedzenie, nieregularne jedzenie, nadmierne spożycie przetworzonej żywności, nieuważne jedzenie i jedzenie emocjonalne.

Bez względu na to jak bardzo zdyscyplinowany jest twój harmonogram snu lub poranne treningi, nie da się ukryć, że podczas odchudzania nie udało ci się pozbyć niektórych złych nawyków żywieniowych. Nie zawsze można winić słabą siłę woli, w tym przypadku najczęściej winnym okazuje się być mózg. Dzięki naszemu testowi do samodzielnej oceny, przeprowadzimy analizę na podstawie scenariuszy z życia codziennego i pomożemy ci lepiej zrozumieć twoje nawyki żywieniowe.

Przyjacielskie Przypomnienie: Zaburzenia odżywiania są rozbudowanymi przypadłościami, które polegają na nadmierną troską o jedzenie i wygląd ciała. Zaburzenia mogą dotknąć ludzi bez względu na wiek, płeć, pochodzenie i orientację seksualną. Należy pamiętać, że diagnozę może postawić jedynie lekarz i w razie potrzeby należy się z nim skontaktować w celu rozpoczęcia leczenia dopasowanego do potrzeb.

Podstawowe Pojęcia

Poniżej przedstawione są podstawowe pojęcia związane ze złymi nawykami żywieniowymi oraz ich definicje. Rekomendujemy przeczytanie ich ponownie po rozwiązaniu testu w celu lepszego zrozumienia swojego wyniku.

Wybiórcze jedzenie

Prawdopodobnie wyobrażasz sobie małe, uparte dziecko, które nie chce zjeść brokułu, ale problem ten może dotyczyć również dorosłych. Takie osoby zwykle mają kilka ulubionych produktów, przyrządzonych w określony sposób. Wybiórcze jedzenie zwykle często idzie w parze z ADHD. Badacze z Uniwersytetu Duke znaleźli silną korelację między problemami z wybiórczym jedzeniem i ADHD. Jest wiele czynników, które mogą leżeć u podłoża wybiórczego jedzenia, na przykład: stany zapalne, niedobór cynku, problemy jelitowe itp. Mimo że wybiórcze jedzenie może być spowodowane tylko jednym z powyższych, szybko może się ono stać błędnym kołem złego odżywiania.

Nadmierne jedzenie

Regularne objadanie się często jest spowodowane nadmierną obsesją na punkcie kontrolowania swojej wagi i stresu psychologicznego. Nadmierne jedzenie zapewnia chwilową ulgę od napięcia i stresu, ale w rezultacie powoduje więcej szkód na tle fizycznym i psychologicznym. Jeśli masz tendencje do objadania się, pamiętaj by nie być zbyt surowym względem siebie. Poczucie winy, które na siebie kładziesz tylko spotęguje stres, który odczuwasz a tym samym zatoczysz błędne koło objadania się, poczucia winy i objadania się znowu. Czy możesz siebie zaakceptować, pokochać swoje ciało i słuchać swoich uczuć wewnętrznych? Nie martw się zbytnio tym, co myślą inni i podejmij działania, które pomogą ci w poprawie relacji z jedzeniem. Warto zaznaczyć, że ciężkie przypadki kompulsywnego objadania się wymagają wizyty u specjalisty.

Nieregularne jedzenie

Wieczorne przekąski, omijanie posiłków... Długotrwałe nieregularne jedzenie szkodzi układowi pokarmowemu, powodując brak równowagi żywieniowej a nawet problemach psychicznych. W celu poprawienia swoich nawyków możesz zacząć od regularnego spożywania posiłków dobrej jakości w celu wyrobienia nawyku. Możesz również stosować pewne sztuczki, które pomogą polepszyć apetyt, takie jak: próbowanie nowych przepisów, lekkie rozciąganie na 20 minut przed posiłkiem itp.

Nadmierne spożycie przetworzonej żywności

Przetworzone jedzenie to nie tylko fast food. Pojęcie to odnosi się do jedzenia, które zawiera dużo cukru, tłuszczu i soli, a równocześnie jest ubogie w składniki odżywcze. Regularne spożywanie przetworzonego jedzenia może prowadzić do otyłości i chorób przewlekłych, takich jak choroby układu krążenia, cukrzycy typu drugiego, stłuszczenia wątroby i niektórych nowotworów. Jeśli myślisz, że jesteś uzależniony od przetworzonego jedzenia, zasięgnij porady dietetyka.

Nieuważne jedzenie

Gdy podczas posiłku nie koncentrujemy się na jedzeniu, łatwiej możemy zjeść większą ilość jedzenia niż normalnie lub nie jesteśmy w stanie osiągnąć sytości i cieszyć się posiłkiem. W celu poprawienia tego nawyku, zacznij skupiać się na jednym pokarmie podczas posiłku. Pomyśl o jedzeniu jak o przyjemnym rytuale. Skup się na barwach, smaku i zapachu jedzenia i odseparuj się ekranów telefonu czy telewizora, które mogą cię dekoncentrować.

Jedzenie emocjonalne

Jedzenie emocjonalne jest zwykle spowodowane negatywnymi emocjami, takimi jak niepokój, samotność, depresja itp. Gdy odczuwamy któreś z nich, chętnie sięgamy po ulubione jedzenie w celu poprawy nastroju, co często wiąże się z nadmiernym spożyciem kalorii, po którym zwykle odczuwamy poczucie winy. Pierwszym krokiem w celu zwalczania jedzenia emocjonalnego jest znalezienie źródła negatywnych emocji, które powodują, że łakniemy nieodpowiedniego jedzenia w nieodpowiednich chwilach. Następnie można dokładnie skupić się na tych emocjach i spróbować się z nimi zmierzyć lub je zaakceptować. Zacznij traktować jedzenie jako doświadczenie zmysłowe, zamiast sposób na pozbycie się emocji.

Styl życiaCodzienne rutynyDietaZdrowieUtrata wagi
Wynik analizy twoich nawyków żywieniowych to %TOTAL%, szczegóły poniżej:

Jeśli chcesz zobaczyć wyniki testu innych osób, śledź naszą stronę na facebooku: arealme Polski

Jeszcze raz