Depresyon Testi

Depresyonda mısın?

Hepimiz zaman zaman üzgün veya depresif hissetmişizdir. Bunun nedeni bir kayıp ya da hayatın karşımıza çıkardığı zorluklar olabilir. Yine de depresyon hayatının büyük bir bölümünü istila etmeye başladıysa belki de destek almanın zamanı gelmiştir!

Modunuzun düşük olduğunu mu hissediyorsun? Eskisi gibi aktif değil misin? Depresyon hayatının kalitesini düşürüp seni eski halinden uzaklaştırıyor mu? Hiçbir şey yapasın yok mu? Depresyonda olup olmadığını bu testi çözerek öğren!

Bu depresyon testini çözmem gerekiyor mu?

Bu 30 soruluk testi, depresyonda olup olmadığını anlamana yardımcı olmak için hazırladık. İçerisindeki sorular, depresyondaki kişilerin deneyimlerine ve ruhi mücadelelerine göre tasarlanmıştır. Lütfen her soruyu dikkatlice okuyup son birkaç hafta içerisindeki ruh halinize göre cevap vermeye ihmal etmeyin.

Ne Kadar Doğru?

Bu test, sadece bilgilendirme ve eğlence amaçlı hazırlanmıştır. Ruh sağlığını ilgilendiren hastalıklar lisanslı bir ruh sağlığı danışmanı veya doktor tarafından teşhis edilmektedir. Bu test, herhangi bir kuruluş tarafından hazırlanmamış olup klinik bir tanı aracı olarak kullanılmamaktadır. Bunun yanı sıra, test sonucunun tedaviye yönelik değerli bir ilk adım olabileceğini düşünüyoruz. Profesyonel yardım almak isterseniz aile hekiminize başvurunuz.

Depresyon Testi Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Depresyon seviyenizi değerlendirerek size yardımcı olmak adına önerilerde bulunacağız. Bu test sayesinde, depresyon yaşıyorsanız bu sürecin olası semptomları ve ruh hali değişimleriniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaksınız. Depresyon kendinizi yalnız hissetmenize neden olabilse de kendinizi yalnız hissetmeyin. Majör depresif bozukluk (MDB) tüm yaş gruplarından yaklaşık olarak 350 milyon kişiyi etkileyen en yaygın ruh sağlığı sorunlarından birisidir. Kendinizi üzgün hissetmeniz depresyonda olduğunuz anlamına gelmez. Depresyon, kısmi üzüntü ve amaçsızlıktan ziyade bir düşünce yapısını temsil etmektedir. Öyle ki, biyolojik bir temele dayanır. Öyle ya da böyle, bu testi başka bir klinik değerlendirmeyi denemeden önce kendinize duyduğunuz şüpheden kurtulmak için çözebilirsiniz. Gizliliğinize önem verdiğimizi aklınızdan çıkarmayınız. Öyle ki, katılımcıların sonuçlarına ilişkin herhangi bir istatistiksel bilgi sunmamaktayız.

Kişilik ve Benlik TestleriDepresyonSağlıkRuh Sağlığı TestleriKişilik
Depresyon Sonuçların:
Değerlendiriliyor...

Bir daha
Sonuçları acil yardım alman gerektiğini gösteriyor. İntihar düşüncelerin varsa yardımcı olabilecek birisiyle konuşmanı öneririz. Arkadaşlarınla veya ailenle iletişime geç. Seni anlayabileceklerini düşünüyorsan aile hekiminle de irtibata geçebilirsin. Bu süreçte sana yardımcı olabilir, sorunlarına ışık tutarak kendini daha iyi hissetmeni sağlayabilir.
Büyük ihtimalle depresyondasın. Daha kapsamlı değerlendirme ve tedavi için mutlaka bir ruh sağlığı uzmanına görünmelisin. Aile hekiminden profesyonel yardım alarak içerisinde olduğun ruh halini daha iyi anlayabilirsin.
Sonuçların orta derece depresyon belirtileri yaşıyor olabileceğini göstermekte. Sorulara verdiğin yanıtlar neticesinde bu belirtilerle yaşamanın ilişkilerine, hatta günlük yaşamdaki görevlerini yönetmekte zorluk çekmene neden olabilir.
Sonuçların depresyon belirtisi taşımadığını, olsa bile çok az olduğunu gösteriyor. Bazen hepimiz kendimizi kötü hisseder veya gergin olabiliriz. Güvendiğin arkadaşlarınla veya ailenle irtibata geçmek sana iyi gelebilir. Yine de ruh sağlığına gereken önemi göstermeni öneririz. Kendinizi bunalmış hissettiğinde profesyonel destek almaktan lütfen çekinme.
Mevsimsel Depresyon, adı üzerinde mevsim değişimi üzerine yaşanan bir durumdur. Her yıl yaklaşık aynı zamanlarda başlayıp biter. Belirtileri genelde sonbaharda başlayıp kış aylarına kadar devam ederek kendini yorgun ve karamsar hissetmene neden olur. "Kış depresyonu" olarak da adlandırılabilen bu durumu kendi başına atlatman gereken geçici bir sorun olarak görmeyin. Özellikle semptomlar kötüleşmeden önce tedavi görmek ortaya çıkabilecek komplikasyonları önlemekte yardımcı olabilir.
Zor bir dönemden geçerken moralinizin bozuk olması kadar normal bir şey yok. Üzüntü ve keder gibi duygularımız bizi biz yapan şeylerdir. Ne yaşıyorsan yaşa, iyi olacaksın. Daha önce birçok kez yaptığın gibi bunu da atlatacağına inanıyorum.
İntihara Meyilli
Ağır
Orta Düzeyde
Hafif
Mevsimsel
Geçici Ruh Hali Dalgalanması