Gaslighting Testi

Gaslighting'e mi maruz kalıyorum?

Gaslighting, bir psikolojik manipülasyon ve taciz yöntemidir. Bireyi kendi hafıza, algı ve akıl sağlığını sorgulayıp irdelemeye iten bir çeşit kötü yönlendirmedir. Bireyde veya seçilen grupta şüphe uyandırma, kalıcı inkâr, çelişki ve yalan yoluyla peyderpey dikte edilir ve fark edilmesi kimi zaman güçtür.

Hiç yukarıda açıklanan deneyime sahip misiniz? Hiç birinin önünde kendini küçük ve değersiz hissettin mi? Eğer öyleyse hadi bu testi çöz!

Küçük bir öneri: Lütfen kafanda belirli bir kişiyi düşünerek soruları yanıtla. Analiz etmen gereken birden fazla kişi varsa, başka bir sonuç elde etmek için her şeyi baştan yapman gerekmekte.

Gaslighting Testi Nasıl Çözülür

Testi henüz bitirmediyseniz, lütfen testi yaptıktan sonra aşağıdaki talimatları okuyun:

Sonucunuzun bulunduğu yer, mevcut durumunuzu açıklamakta olup detaylar aşağıdadır:

Sağ Üst Köşe: Şu anda gaslighting'e maruz kalıyorsunuz ve muhtelemen gaslighting'e uğramaya yeni başladınız. Artık eskisi gibi olmadığını hissetmeye başladın. Eskiden olduğundan daha endişelisin ve daha az kendine güveniyorsun. Ama neyse ki, kendini koruyabiliyorsun. Gaslighting hakkında daha fazla şey öğrendikten sonra, zekanı alt etmenin ve ikilemden bir an için kurtulmanın bir yolunu bulacaksın.
Sol Üst Köşe: Aralarında en güçlü tip sensin. Sağlıklı bir ilişkin var. Bu arada, gaslighting'e maruz kalsan da kendini nasıl koruman gerektiğini biliyorsun. Aşağıdaki bilgileri okumak bu tip insanların davranış kalıplarını daha iyi tanımana yardımcı olacaktır..
Sol Alt Köşe: Gaslighting'e uğramıyorsun. Tebrikler! Ancak, zaman zaman kendinizi koruyamadığın da oluyor. Yumuşak kalpli birisin bu yüzden ilişkide kurtarıcı rolünü üstlenebiliyorsun. Ancak bu da narsist ve sınırda kişiliğe sahip kişileri sana çekici kılıyor. Dolayısıyla gaslighting'e uğramamak için dikkatli olmalısın.
Sağ Alt Köşe: Bir süredir gasslighting'e maruz kalıyorsun. Düşüncelerini sık sık sorguluyorsun ancak bunu neden yaptığını da bilmiyorsun. Ve görünüşe göre kendini korumaktan aciz hale düşmüşsün.

SSS

Gaslighting nedir?

gaslighting, bir psikolojik manipülasyon ve taciz yöntemidir. Bireyi kendi hafıza, algı ve akıl sağlığını sorgulayıp irdelemeye iten bir çeşit kötü yönlendirmedir. Bireyde veya seçilen grupta şüphe uyandırma, kalıcı inkâr, çelişki ve yalan yoluyla peyderpey dikte edilir ve fark edilmesi kimi zaman güçtür.

Gaslighting istemsizce mi yapılır?

Cevap: Evet. Bazen gaslighting istemsizce yapılabilmektedir.Bu da insanların hatalarını örtbas etmeye, hoşnutsuzluklarını başka yere yönlendirmeye çalışmasından kaynaklanabilir..

İnsanlar neden gaslighting yapar?

Cevap: İnsanların gaslighting uygulamasının en yaygın nedenlerinden biri, başkaları üzerinde güç kazanma istekleridir. Bu ihtiyaç ise narsisizm, antisosyal kişilik veya diğer sorunlardan kaynaklanabilir. Çünkü çoğu vakasında olduğu gibi, gaslighting kontrol ile ilgilidir.

Gaslighting ruh sağlığı için ne kadar tehlikelidir?

Cevap: Sonuç olarak, gaslighting yaşayan insanlar anksiyete, depresyon ve intihar düşünceleri için yüksek risk altındadır..

Birisi internet üzerinden gaslighting'e maruz kalabilir mi?

Cevap: Olması muhtemel. Gaslighting ilişki ile ilgilidir, bu nedenle herhangi bir sosyal etkileşim biçiminde var olabilir. Siber gaslighting de gerçek hayattaki ilişki kadar zararlı olabilir.

Hangi kişiler kolayca gaslighting'e maruz kalabilir?

Cevap: Çevresinde narsist olan herkes. Geçmişte deneyimledikten veya bu konuda araştırma yaptıktan sonra bile kimsebu duruma bağışık değildir. Hiç kimse bu şekilde muamele görmeyi hak etmezken herkes mağdur olabilir.

Kendimi bu durumdan nasıl kurtarırım?

Cevap: Eğer bir ilişkide gaslighting'e maruz kalıyorsan, aşağıdakileri yapman sana yardımcı olabililir:

  1. Derin nefes almak ve tartışmayı terk etmek
  2. Mesajları ve konuşmaları kaydedip gün sonunda kendinden şüphelendiğini hisssetmen halinde geri dönüp bakmak, günlük tutmak
  3. Sınır koymak ve insanların senin ne hissettiğine ilişkin senin kafanı karıştırmasını engellemek.
  4. Çevrendeki insanlarla sorunlarını paylaşmak. Bu tip sorunlara başka açılardan bakmak gaslighting'e uğradığını görmende yardımcı olabilir.

Yukarıdakilerin hiçbiri sana iyi gelmiyorsa, o kişiyi ve toksik ilişkiyi hemen arkanda bırakarak profesyonellerden yardım almanı tavsiye ederiz.

Kendimi gaslighting'e uğramaktan nasıl korurum?

Cevap: Teknik olarak, gaslighting'e maruz kalmaktan kaçınamazsın ancak buna tepki verme şeklini değiştirebilirsin. Yukarıdaki her şeyi öğrendikten sonra, birisinin sana gaslighting uygulamaya çalışıp çalışmadığını genel olarak anlayabilirsin. Bu yüzden ne zaman fark edersen, o kişiden hem zihinsel hem de fiziksel olarak uzaklaşsan iyi olur. ONLARI DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞMA. Gaslighting yapan kişiler genelde eylemlerinin sorumluluğunu asla almaz ve asıl sorunun kendilerinde olduğunu asla kabul etmezler.

Yaşam TarzıGaslightingSağlıkAşkRuh Sağlığı TestleriKişilikİlişkiler
Gaslighting Testi sonucun:

Diğer insanların sonuçlarını takip etmek için lütfen arealme.com Türkçe.

Bir daha