1/?

BMI Kalkulator - Interaktivt BMI-diagram. BMI-testen du må ta i 2022

Ta denne testen for å lære din BMI og dens plassering i BMI-diagrammet vårt.

Etter å ha lagt inn høyde og vekt vil du se resultatet ditt på BMI-diagrammet. Du kan sammenligne din BMI med mange andre kjendisers BMI i diagrammet. Du kan også legge til så mange andres data du vil. Håper du liker den! :)

Hva er BMI?

Body mass index (BMI) er en persons vekt i kilo dividert på høyden opphøyd i annen.

BMI-formelen:

  1. Metriske enheter:

    BMI = vekt(kg) / høyde2(m)
  2. US-enheter:

    BMI = 703 * vekt(lbs) / høyde2(in)

Er denne BMI-kalkulatoren nøyaktig?

Denne BMI-kalkulatoren følger den standard BMI-formelen slik at resultatet er 100% pålitelig.

Det er så mange BMI-kalkulatorer, hvorfor skal jeg bruke denne?

  1. Vi hverken selger eller lagrer dataene dine
  2. Vi blir ikke støttet av noen "sunne" selskaper
  3. Vi har et interaktivt BMI-diagram som du kan sjekke ut etter å ha sett BMI-resultatene dine

Hva er WHO BMI-standarden?

BMIErnæringsstatus
< 18,5Undervektig
18.5-24.9Normal
25,0 - 29,9Overvektig
30.0 - 34.9Fedmeklasse I
35.0 - 39.9Fedmeklasse II
> 40Fedmeklasse III

Hva er risikoen med lav BMI?

  1. Underernæring
  2. Anemi
  3. Vitaminmangel
  4. Redusert immunfunksjon
  5. Vekst- og utviklingsproblemer (barn og tenåringer)

Hva skal jeg gjøre hvis BMI'en min er for lav?

  1. Prøv å spise mindre, hyppigere måltider. Legg til mer snacks i rutinen din også.
  2. Hold deg til mat som er rik på næringsstoffer, som fullkorn, frukt, grønnsaker, meieriprodukter, nøtter, frø og magre proteiner.
  3. Vær mer oppmerksom på hva og når du drikker. Smoothies er et bedre valg enn diettbrus, kaffe og andre drikker. Du kan fylle dem med frukt, grønnsaker og meieriprodukter.
  4. Hvis drinker reduserer appetitten din, bør du vurdere å spare dem til etter at du har spist et måltid (30 minutter). Få flere kalorier i måltidene dine ved å legge til ting som ost, nøtter og frø som pålegg i hovedretter.
  5. Begynn å trene. Du kan gå opp i vekt ved å bygge muskler. Trening kan også bidra til å stimulere appetitten din.

Hva er risikoen for høy BMI?

  1. Hjertesykdom
  2. Høyt blodtrykk
  3. Type II diabetes
  4. Gallestein
  5. Pustevansker
  6. Enkelte kreftformer: Adenokarsinom i spiserøret / Bryst (hos kvinner som har gått gjennom overgangsalderen) / Tarm og endetarm / Livmor / Galleblæren / Øvre mage / Nyrer / Lever / Eggstokkene / Bukspyttkjertel / skjoldbruskkjertelen / Meningiom / Multippelt myelom)
  7. * Asiatiske, svarte og noen andre etniske minoritetsgrupper med en BMI på 23 eller mer har høyere risiko for å få diabetes type 2 og andre langvarige sykdommer – via NHS «National Health Service, United Rike»

Hva bør jeg gjøre hvis BMI er for høy?

  1. Ikke spis for mye, spesielt spesielle typer mat (chips/konserves osv.)
  2. Forbrenn kroppens overflødige fett ved å delta i vanlige kondisjonstreninger (løpe ute eller på treningsstudio).
  3. Hvis BMI-en din er for høy, prøv å gå i stedet for å løpe. Å gå er faktisk undervurdert som en form for trening, og bidrar til å forbrenne kalorier uten å belaste kroppen som løping gjør.

Hvordan sammenligner jeg min BMI med andre kjendiser?

Etter å ha beregnet din egen BMI, kan du klikke på følgende navn for å se BMI'en deres sammenlignet med din i BMI-diagrammet vårt.

Klikk for å se BMI-ene deres:

  • Michael Jordan
  • Kobe Bryant
  • Dwayne Johnson
  • Joe Biden
  • Donald Trump
  • Elon Musk
  • Britney Spears
  • Madonna
  • Peter Dinklage
  • Arnold Schwarzenegger
  • Beyonce
  • Tom Cruise
  • Leonardo DiCaprio (2016)
  • Leonardo DiCaprio (1997)
  • Adele
  • Ariana Grande
  • Rihanna
  • Taylor Swift
  • LeBron James
  • Billie Eilish
  • Camila Cabello
  • Dua Lipa
  • Tom Hiddleston
  • Chris Hemsworth
  • Ryan Reynolds
  • Benedict Cumberbatch
  • Aamir Khan
  • Tom Hardy
  • Eddie Redmayne

kilde: Google/Wikipedia/IMDB/Reddit

Høyde, vekt og BMI-data etter land og region

Klikk på landsnavnene for å se BMI på BMI-diagrammet vårt (du vil ikke se BMI-diagrammet med mindre du beregner BMI):

LandMannKvinne
Gj. snittlig høyde i cmVekt i kgBMIGj. snittlig høyde i cmVekt i kgBMI
Afghanistan16863.622.615557.924.0
Albania17481.427.016269.226.4
Algeria17474.624.716269.426.5
Amerikansk Samoa177103.233.116798.135.2
Andorra17887.327.516571.726.3
Angola16862.722.315860.224.2
Antigua og Barbuda17881.625.716575,927.8
Argentina17484.727.916171.427.6
Australia17988.327.716572.626.8
Østerrike17884.626.616668.324.7
Aserbajdsjan17378.326.116172.428.0
Bahamas17482.427.216377.028.9
Bangladesh16557.721.315250,521.8
Hviterussland17884.126.516674.426.9
Belgia17985.926.816468.825.7
Bermuda17988.427.616680.429.3
Bolivia16871.225.315566.827.7
Bosnia-Hercegovina18287.126.416770.625.3
Brasil17580.726.316270.326.8
Bulgaria17381.827.216469.625.9
Burma16661.122.215454.723.0
Burundi16760,521.815551.521.5
Kambodsja16559.722.015452.822.2
Kamerun17169.023.616064.325.1
Canada17887.327.416572.426.7
Sentral-Afrika16862.322.015959.823.6
Tsjad17164.122.016257.321.9
Chile17382.827.815971,528.2
Kina17573,524.116362.223.5
Colombia17175,725.815866.426.7
Kongo (Dem. Republic)16860.221.415655.022.6
Cookøyene178103.732.716792.833.3
Costa Rica17480.926.816071.728.0
Kroatia18191.328.016774,726.9
Cuba17376.025.316066.826.1
Tsjekkia18191,928.116874.226.4
Danmark18286.826.316970.224.6
Dominica18080.725.016780.829.1
Ecuador16774.226.615566.927.9
Egypt17383.127.816080.531.4
El Salvador17077,826.915668.828.3
Ekvatorial-Guinea16762.522.315864.125.8
Eritrea17058.820.315752.221.1
Estland18289,927.016873.726.0
Etiopia16856.520.115751.621.0
Finland18086.326.616671.025.7
Frankrike17882.626.016466.024.4
Fransk Polynesia17893.829.616681.329.5
Gambia16865.823.416163.824.5
Georgia17584.227.516373.227.7
Tyskland18088.727.416671.726.0
Hellas17988.127.616573.726.9
Grenada17879.325.116578,728.8
Guatemala16469.125.715161.927.3
Haiti17278.026.416062.124.2
Hong Kong17474.424.516061.123.8
Ungarn17687.628.216270.126.6
Island18189.227.116872.625.6
India16659.621.715552.521.9
Indonesia16661.422.415456.223.7
Iran17577.325.316170,527.2
Irland17989.228.016473.127.1
Israel17685.427.716271.127.1
Italia17480.926.716164.824.9
Elfenbenskysten16865,923.415860.724.2
Japan17269,523.615854.821.9
Kasakhstan17480.026.316169.326.6
Kenya17063.922.215961.824.4
Kiribati17083.929.116180.331.1
Laos16259.522.615353.723.0
Latvia18087.927.116874,526.4
Libanon17888.928.016373.427.5
Litauen18088.127.116773.126.1
Luxembourg17886.227.216569.725.7
Madagaskar16558.421.515349.221.1
Malaysia16871,525.215764.026.1
Maldivene16869.224.615462.426.3
Mauritius17373.624.615965.726.0
Mexico17079.327.515770,728.5
Mikronesia16981.128.315979,631.4
Mongolia17074,725.816067.826.6
Montenegro18390.427.017075.326.2
Marokko17578.025.416168.726.6
Nauru16993.032.415882.233.1
Nepal16460,522.515251.622.3
Nederland18487.926.117073.225.3
New Zealand17888.928.216575,928.0
Nigeria17065.122.615859.724.0
Niue17798.831.516792.633.4
Norge18089.127.416672.626.2
Pakistan16764.723.315458.924.7
Palau17086.029.615975.429.7
Filippinene16561.822.815455.523.5
Polen18089.027.416571,526.1
Portugal17479,526.316165.825.4
Puerto Rico17990,728.416376.028.6
Qatar17385.728.816077.630.2
Romania17785.127.116472.226.8
Russland17680.325.916472.226.7
Saint Lucia17691.129.516582.430.3
Samoa17391.830.516390,534.1
Saudi-Arabia17080.928.015873.629.4
Senegal17567.021.916464.524.1
Serbia18086.926.716872.625.7
Singapore17372.824.316160.223.2
Slovakia18189.527.416771.325.6
Slovenia18187.026.616774.226.6
Sør-Afrika16971,925.115874.129.5
Sør-Korea17574,724.416361.023.1
Spania17684.027.216265,925.1
Sri Lanka16763.122.515557.323.7
Sudan17167.823.216066.326.0
Sverige18087.126.816770,525.4
Sveits17985.526.816463.923.8
Taiwan17375.025.016060.923.7
Thailand17169.823.815963.325.0
Timor-Leste15953.921.215249.021.2
Tokelau17699,032.016692,533.7
Tonga17593.730.716693.133.9
Tyrkia17684.027.216175.028.8
Tuvalu17188.030.116384.631.8
Ukraina18087.627.016672,926.4
De forente arabiske emirater17384.528.116075,629.5
Storbritannia17886.727.416472.727.1
USA17790,629.016377.129.0
Venezuela17379,826.716068.526.9
Vietnam16861.221.715854.021.7
Jemen16362.523.615456.924.0
Zimbabwe17064.322.316064.625.4

kilde: Google/Wikipedia/IMDB/Reddit

[ Personlighet og selvet ]
Ditt BMI diagram:
Undervektig
Normal
Overvektig
Fedmeklasse I
Fedmeklasse II
Fedmeklasse III

Prøv på nytt