1/?

BMI laskuri

Interaktiivinen BMI taulukko, BMI testi joka sinun oitää tehdä vuonna 2022.

Tee tämä testi ja laske oma BMI:si ja sen sijainti BMI taulukossamme.

Annettuasi painosi ja pituutesi, näet tuloksesi BMI taulukossa. Voit vertailla tulostasi julkkisten BMI:hin. Voit lisätä niin monen ihmisen tiedot kuin haluat. Toivomme että nautit! :)

Mikä on BMI?

Body mass index (BMI) on henkilön paino kilogrammoissa jaettuna pituuden arvolla metreissä korotettuna toiseen potenssiin.

BMI:n laskukaava:

  1. Metrijärjestelmän yksiköissä:

    BMI = paino(kg) / pituus2(m)
  2. USA:n yksiköissä:

    BMI = 703 * paino(lbs) / pituus2(in)

Onko tämä BMI laskuri luotettava?

Tämä BMI laskuri käyttää standardisoitua BMI:n laskukaavaa, joten se on 100% luotettava.

Netissä on niin paljon BMI laskureita, miksi käyttäisin tätä?

  1. Emme tallenna tai myy tietojasi;
  2. Emme ole yhteistyössä minkään "terveysyhtiön" kanssa.
  3. Meillä on interaktiivinen BMI taulukko tarkasteltavaksesi kun olet laskenut BMI tuloksesi.

Mikä on WHO:n BMI standardi?

BMIRavinnonsaannin status
< 18.5Alipainoinen
18.5-24.9Normaalipainoinen
25.0 - 29.9Ylipainoinen
30.0 - 34.9Vakavasti ylipainoinen luokka I
35.0 - 39.9Vakavasti ylipainoinen luokkka II
> 40Vakavasti ylipainoinen luokka III

Mitkä ovat matalan BMI:n riskit?

  1. Aliravitsemus
  2. Anemia
  3. Vitamiinien puutokset
  4. Immuunipuutokset
  5. Ongelmat kehityksessä ja kasvussa (lapset ja teini-ikäiset)

Mitä minun tulisi tehdä jos BMI:ni on liian matala?

  1. Yritä syödä pienempiä aterioita useammin. Yritä myös lisätä enemmän välipaloja päivittäisiin rutiineihisi.
  2. Syö ruokia joissa on paljon ravinteita kuten täysjyvää, hedelmiä, vihanneksia, maitotuotteita, pähkinöitä ja siemeniä, ja vähärasvaisia proteiineja.
  3. Kiinnitä huomiota siihen mitä juot. Smoothiet ovat parempi vaihtoehto kuin kevytlimut, kahvi ja muut juomat. Voit laittaa smoothieesi hedelmiä, kasviksia ja maitotuotteita.
  4. Jos juominen vähentää ruokahaluasi, kokeile juoda vasta 30 minuuttia aterioinnin jälkeen. Lisää aterioihisi kaloreita lisäämällä niihin esimerkiksi juustoa, pähkinöitä ja siemeniä.
  5. Aloita urheileminen. Painosi nousee kun lihasmassasi kasvaa. Saatat myös lisätä ruokahaluasi.

Mitkä ovat korkean BMI:n riskit?

  1. Sydän ja verisuonitaudit
  2. Korkea verenpaine
  3. Tyypin II diabetes
  4. Sappikivet
  5. Hengitysvaikeudet
  6. Tietyt syövät: Ruokatorven adenokarsinooma / Rintasyöpä (naisilla jotka ovat vaihdevuosi-iän ylittäneitä) / Paksusuoli ja peräsuolisyöpä / Kohdun kasvaimet / Sappirakonsyöpä / Ylemmän mahalaukun osan syövä / Munuaissyövät / Maksasyövät / Munasarjasyövät / Haimasyövät / Kilpirauhassyövät / Meningiooma / Multippeli myelooma)
  7. * Aasialaiset, Mustat ja eräät muut vähemmistöryhmät joilla on BMI yli 23 ovat suuremmassa riskissä sairastua tyypin 2 diabetekseen ja muihin pitkäaikaissaurauksiin. - lähde NHS “National Health Service, United Kingdom”

Mitä minun pitäisi tehdä jos BMI:ni on liian korkea?

  1. Älä syö liikaa varsinkaan prosessoituja ruokia kuten sipsejä ja valmisruokaa.
  2. Polta rasvaa säännöllisellä kardiolla (kuten juokseminen ulkona tai juoksumatolla).
  3. Jos BMI:si on liian korkea, kokeile kävellä juoksemisen sijaan. Käveleminen on aliarvostettu urheilun muoto, se auttaa polttamaan kaloreita rasittamatta kehoasi kuten juokseminen.

Miten vertaan BMI:täni julkisuuden henkilöihin?

Kun olet laskenut oman BMI:si klikkaa listassa olevia nimiä ja vertaa heidän BMI:tään omaasi taulukossamme.

Klikkaa nähdäksesi BMIt:

  • Michael Jordan
  • Kobe Bryant
  • Dwayne Johnson
  • Joe Biden
  • Donald Trump
  • Elon Musk
  • Britney Spears
  • Madonna
  • Peter Dinklage
  • Arnold Schwarzenegger
  • Beyonce
  • Tom Cruise
  • Leonardo DiCaprio (2016)
  • Leonardo DiCaprio (1997)
  • Adele
  • Ariana Grande
  • Rihanna
  • Taylor Swift
  • LeBron James
  • Billie Eilish
  • Camila Cabello
  • Dua Lipa
  • Tom Hiddleston
  • Chris Hemsworth
  • Ryan Reynolds
  • Benedict Cumberbatch
  • Aamir Khan
  • Tom Hardy
  • Eddie Redmayne

datan lähde: Google/Wikipedia/IMDB/Reddit

Pituus ja paino ja BMI data maan ja alueen mukaan

Klikkaa maan nimeä nähdäksesi sen BMI meidän BMI taulukossamme (Et näe BMI taulukkoa jos et ole laskenut omaa BMI:täsi):

MaaMiehetNaiset
Pituuden keskiarvo /cmPaino /kgBMIPituuden keskiarvo/cmPaino/kgBMI
Afghanistan16863.622.615557.924.0
Albania17481.427.016269.226.4
Algeria17474.624.716269.426.5
Amerikan Samoa177103.233.116798.135.2
Andorra17887.327.516571.726.3
Angola16862.722.315860.224.2
Antigua ja Barbuda17881.625.716575.927.8
Argentiina17484.727.916171.427.6
Australia17988.327.716572.626.8
Itävalta17884.626.616668.324.7
Azerbaijan17378.326.116172.428.0
Bahamat17482.427.216377.028.9
Bangladesh16557.721.315250.521.8
Valkovenäjä17884.126.516674.426.9
Belgia17985.926.816468.825.7
Bermuda17988.427.616680.429.3
Bolivia16871.225.315566.827.7
Bosnia ja Herzegovina18287.126.416770.625.3
Brasilia17580.726.316270.326.8
Bulgaria17381.827.216469.625.9
Burma16661.122.215454.723.0
Burundi16760.521.815551.521.5
Cambodia16559.722.015452.822.2
Kamerun17169.023.616064.325.1
Kanada17887.327.416572.426.7
Keskiafrikka16862.322.015959.823.6
Chad17164.122.016257.321.9
Chile17382.827.815971.528.2
Kiina17573.524.116362.223.5
Kolumbia17175.725.815866.426.7
Kongo (Dem. Republic)16860.221.415655.022.6
Cook Islands178103.732.716792.833.3
Costa Rica17480.926.816071.728.0
Kroatia18191.328.016774.726.9
Kuuba17376.025.316066.826.1
Ťsetsenia18191.928.116874.226.4
Tanska18286.826.316970.224.6
Dominica18080.725.016780.829.1
Ecuador16774.226.615566.927.9
Egypti17383.127.816080.531.4
El Salvador17077.826.915668.828.3
Guinea16762.522.315864.125.8
Eritrea17058.820.315752.221.1
Viro18289.927.016873.726.0
Etiooppia16856.520.115751.621.0
Suomi18086.326.616671.025.7
Ranska17882.626.016466.024.4
Ranskan polynesia17893.829.616681.329.5
Gambia16865.823.416163.824.5
Georgia17584.227.516373.227.7
Saksa18088.727.416671.726.0
Kreikka17988.127.616573.726.9
Grenada17879.325.116578.728.8
Guatemala16469.125.715161.927.3
Haiti17278.026.416062.124.2
Hong Kong17474.424.516061.123.8
Hungary17687.628.216270.126.6
Iceland18189.227.116872.625.6
India16659.621.715552.521.9
Indonesia16661.422.415456.223.7
Iran17577.325.316170.527.2
Ireland17989.228.016473.127.1
Israel17685.427.716271.127.1
Italy17480.926.716164.824.9
Ivory Coast16865.923.415860.724.2
Japan17269.523.615854.821.9
Kazakhstan17480.026.316169.326.6
Kenya17063.922.215961.824.4
Kiribati17083.929.116180.331.1
Laos16259.522.615353.723.0
Latvia18087.927.116874.526.4
Lebanon17888.928.016373.427.5
Lithuania18088.127.116773.126.1
Luxembourg17886.227.216569.725.7
Madagascar16558.421.515349.221.1
Malaysia16871.525.215764.026.1
Maldives16869.224.615462.426.3
Mauritius17373.624.615965.726.0
Mexico17079.327.515770.728.5
Micronesia16981.128.315979.631.4
Mongolia17074.725.816067.826.6
Montenegro18390.427.017075.326.2
Morocco17578.025.416168.726.6
Nauru16993.032.415882.233.1
Nepal16460.522.515251.622.3
Netherlands18487.926.117073.225.3
New Zealand17888.928.216575.928.0
Nigeria17065.122.615859.724.0
Niue17798.831.516792.633.4
Norway18089.127.416672.626.2
Pakistan16764.723.315458.924.7
Palau17086.029.615975.429.7
Philippines16561.822.815455.523.5
Poland18089.027.416571.526.1
Portugal17479.526.316165.825.4
Puerto Rico17990.728.416376.028.6
Qatar17385.728.816077.630.2
Romania17785.127.116472.226.8
Russia17680.325.916472.226.7
Saint Lucia17691.129.516582.430.3
Samoa17391.830.516390.534.1
Saudi Arabia17080.928.015873.629.4
Senegal17567.021.916464.524.1
Serbia18086.926.716872.625.7
Singapore17372.824.316160.223.2
Slovakia18189.527.416771.325.6
Slovenia18187.026.616774.226.6
South Africa16971.925.115874.129.5
South Korea17574.724.416361.023.1
Spain17684.027.216265.925.1
Sri Lanka16763.122.515557.323.7
Sudan17167.823.216066.326.0
Sweden18087.126.816770.525.4
Switzerland17985.526.816463.923.8
Taiwan17375.025.016060.923.7
Thailand17169.823.815963.325.0
Timor-Leste15953.921.215249.021.2
Tokelau17699.032.016692.533.7
Tonga17593.730.716693.133.9
Turkey17684.027.216175.028.8
Tuvalu17188.030.116384.631.8
Ukraine18087.627.016672.926.4
United Arab Emirates17384.528.116075.629.5
United Kingdom17886.727.416472.727.1
United States17790.629.016377.129.0
Venezuela17379.826.716068.526.9
Vietnam16861.221.715854.021.7
Yemen16362.523.615456.924.0
Zimbabwe17064.322.316064.625.4

data source: Google/Wikipedia/IMDB/Reddit

[ Personality and Self ]
Sinun BMI:si
Alipainoinen
Normaalipainoinen
Lievä ylipaino
Ylipainoinen I
Ylipainoinen II
Ylipainoinen III

Uudestaan